Spuszczel pospolity to szkodnik drewna, który dokonuje licznych zniszczeń w naszych dachach, meblach. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszego drewna. Bardzo często nazywany (mylnie) jest po prostu kornikiem. Najlepsza metoda zwalczania tego szkodnika drewna to fumigacja czyli gazowanie.
Spuszczel pospolity zdjęcia
Zobaczcie poniżej jak wygląda spuszczel pospolity. Na zdjęciach przedstawiamy larwę w drewnie oraz dorosłe okazy spuszczela. Proszę kliknąć zdjęcie, aby powiększyć.
Jaki odgłos wydaje spuszczel pospolity?
Na poniższym krótkim filmie z 2013 roku przedstawiamy odgłos żerowania spuszczela pospolitego w drewnie. Jaki odgłos wydaje larwa spuszczela? Posłuchajcie!
Spuszczel pospolity – anatomia i rozwój
Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), to chrząszcz z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) – najpowszechniej spotykany drewnojad w dachach naszych domów, zarazem najgroźniejszy szkodnik drewna w Polsce. Spuszczel jest bardzo często mylony z kornikiem. Szczególnie upodobał sobie drążenie korytarzy w belkach dachowych od strony południowej, gdzie jest najcieplej. Samiec spuszczela mierzy średnio około 20 mm. Samica jest większa jej długość sięga 30 mm. Chrząszcze są barwy brunatno-czarnej ale zdarzają się odmiany prawie brązowe. Latają słabo ale potrafią pokonać kilkadziesiąt metrów w poszukiwaniu nowego siedliska. Początek nowej generacji rozpoczyna się po kopulacji. Samica wyszukuje w drewnie szczelin i pęknięć sięgających do surowego niezaimpregnowanego drewna. Za pomocą pokładełka składa tam jaja na głębokość do 30 mm, potrafi ich złożyć do 500 szt. ale średnio bywa ich około 200 szt. W sprzyjających warunkach (temperatura około 30 ⁰C, wilgotność powietrza około 90%) larwy wylęgają się po 5-6 dniach i natychmiast zaczynają wgryzać się drewno i drążyć nowe korytarze w drewnie.
Spuszczel pospolity larwa
Larwa spuszczela dorasta do ok. 3 cm długości. Larwa jest biała, ma walcowate ciało składające się z pierścieni. Larwy w zależności od temperatury i zasobności drewna w białko rozwijają się od 2 do kilkunastu lat, przeciętnie 3-5 lat. Przez ten czas drążą korytarze w drewnie o szerokości do 8mm, pozostawiając po sobie odchody i mączkę drzewną.
Zakończeniem stadium larwalnego jest przepoczwarzenie, larwa wygryza pod powierzchnią drewna kolebkę poczwarkową, w której przeistacza się w chrząszcza. Po około 3-4 tygodniach wygryzają charakterystyczne otwory wylotowe w kształcie owalu (wysokość 4-5 mm i długość 8-12 mm) i wychodzą na zewnątrz by dać początek nowej generacji.
Spuszczel pospolity – występowanie
Spuszczel pospolity występuje niemal na całej półkuli północnej od Ameryki Północnej, przez Europę po Azję, pożera drewno konstrukcyjne gatunków iglastych o wilgotności od 8-16%. Ponieważ spuszczel jest ciepłolubnym gatunkiem, spotykamy go najczęściej na naszych poddaszach w krokwiach, murłatach, łatach i kontrłatach oraz w innym drewnie konstrukcyjnym w domu: legarach czy ścianach z bali. Potocznie mówiąc: spuszczele dziurawią drewno konstrukcyjne i czynią to pokolenie po pokoleniu. Oprócz więźb dachowych (konstrukcja podtrzymująca dach), drewna konstrukcyjnego, dopada również inne konstrukcje z suchego drewna – ramy okienne, podłogi czy również meble.
Spuszczel pospolity – szkody i zniszczenia
Larwy spuszczela ze względu na znaczne rozmiary (waga sięga 500 mg) drążą korytarze do średnicy 8 mm. Bardzo często pustoszą belki do tego stopnia, że dach zaczyna się zaginać i grozić zawaleniem.
Spuszczel pospolity zwany również spuszczelem domowym został uznany za jednego z najgroźniejszych szkodników drewna wyrobionego (drewno po obróbce na tartaku i w stolarni). Udowodniono, że na ogrzewanych poddaszach w konstrukcjach drewnianych zasobnych w substancje odżywcze larwy spuszczela pospolitego potrafią przejść cały cykl rozwojowy od jaja do chrząszcza w ciągu 24 miesięcy.
Spuszczel pospolity – zwalczanie
Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia konstrukcji dachowej przed spuszczelem jest odpowiednia impregnacja ciśnieniowa drewna (nasycanie drewna w komorach pod ciśnieniem na głębokość od 20-50 mm). Niestety najczęściej spotykanym sposobem zabezpieczania drewna jest impregnacja kąpielowa, która tylko pozornie chroni drewno przez robakami i grzybami.
Zwalczanie spuszczela w konstrukcjach jest bardzo trudne, ponieważ larwy drążą chodniki do głębokości kilkudziesięciu milimetrów. Malowanie belek preparatami biobójczymi dostępnymi na wolnym rynku szybciej doprowadza do zawrotów głowy właściciela domu niż wniknie w drewno na 3-4 mm.
Spuszczel pospolity – metody zwalczania:
- biologiczna
- fizyczna
- chemiczna
Najczęściej stosuje się fumigację przy użyciu gazów reaktywnych. Polega ona na uszczelnieniu obiektu i wypełnieniu go silnie trującym gazem. Nieco rzadziej stosuje się metody termiczne, polegające na podgrzewaniu belek i gotowaniu larw wewnątrz przy użyciu technologii mikrofalowej.
Niezależnie od metody, najważniejszym czynnikiem jaki wpływa na skuteczność dezynsekcji (zwalczanie insektów, larw) jest powierzenie wykonania zabiegu zwalczania owadów wykwalifikowanej i doświadczonej ekipie. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapraszamy do kontaktu z nami.
Tagi: spuszczele, spuszczel, spuszczel pospolity, spuszczele pospolite, spuszczel domowy, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczel pospolity larwa, spuszczele zwalczanie, spuszczel zwalczanie, larwa spuszczela, spuszczel larwa, zwalczanie spuszczela, spuszczel pospolity jak się pozbyć, spuszczel jak wytępić, środek na spuszczele, spuszczel pospolity zdjęcia, spuszczel pospolity wielkość, zwalczanie spuszczeli, spuszczel kołatek, zwalczanie spuszczela pospolitego, spuszczel pospolity jak zwalczać, spuszczel pospolity metody zwalczania, spuszczel likwidacja, spuszczel w drewnie, szkodniki drewna spuszczel, spuszczel zwalczanie cena, spuszczel pospolity jakie metody zwalczania, spuszczel pospolity zwalczanie szkodników drewna cena, spuszczel zwalczanie środki, spuszczel jak zwalczać, spuszczel domowy zwalczanie, spuszczel pospolity czym zwalczać, odgłos, spuszczel pospolity odgłos