Spuszczel pospolity to szkodnik drewna, który dokonuje licznych zniszczeń w naszych dachach, meblach. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszego drewna. Bardzo często nazywany (mylnie) jest po prostu kornikiem. Najlepsza metoda zwalczania tego szkodnika drewna to fumigacja czyli gazowanie.

Spuszczel pospolity zdjęcia

Jeśli myślisz, że masz w domu korniki – zadzwoń do nas, a spróbujemy Ci pomóc!

Kontakt

Spuszczel – anatomia i rozwój

Spuszczel pospolity to chrząszcz z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) – najpowszechniej spotykany drewnojad w dachach naszych domów. Spuszczel jest bardzo często mylony z kornikiem. Szczególnie upodobał sobie drążenie korytarzy w belkach dachowych od strony południowej, gdzie jest najcieplej. Samiec spuszczela mierzy średnio około 20 mm. Samica jest większa jej długość sięga 30 mm. Chrząszcze są barwy brunatno-czarnej ale zdarzają się odmiany prawie brązowe. Latają słabo ale potrafią pokonać kilkadziesiąt metrów w poszukiwaniu nowego siedliska. Początek nowej generacji rozpoczyna się po kopulacji. Samica wyszukuje w drewnie szczelin i pęknięć sięgających do surowego niezaimpregnowanego drewna. Za pomocą pokładełka składa tam jaja na głębokość do 30 mm, potrafi ich złożyć do 500 szt. ale średnio bywa ich około 200 szt. W sprzyjających warunkach (temperatura około 30 ⁰C, wilgotność powietrza około 90%) larwy wylęgają się po 5-6 dniach i natychmiast zaczynają wgryzać się drewno i drążyć nowe chodniki. Larwy w zależności od temperatury i zasobności drewna w białko rozwijają się od 2 do kilkunastu lat, przeciętnie 3-5 lat.

Zakończeniem stadium larwalnego jest przepoczwarzenie, larwa wygryza pod powierzchnią drewna kolebkę poczwarkową w której przeistacza się w chrząszcza. Po około 3-4 tygodniach wygryzają charakterystyczne otwory wylotowe w kształcie owalu (wysokość 4-5 mm i długość 8-12 mm) i wychodzą na zewnątrz by dać początek nowej generacji.

Spuszczel pospolity – występowanie

Spuszczel pospolity występuje niemal na całej półkuli północnej od Ameryki Północnej, przez Europę po Azję, pożera drewno konstrukcyjne gatunków iglastych o wilgotności od 8-16%. Najczęściej spotykamy go na naszych poddaszach w krokwiach, słupach i murłatach. Potocznie mówiąc dziurawią konstrukcje, która wspiera nasze dachy i czynią to pokolenie po pokoleniu. Oprócz więźb dachowych (konstrukcja podtrzymująca dach), dopada również inne konstrukcje z suchego drewna – ramy okienne, podłogi, czy również meble.

Spuszczel pospolity – szkody i zniszczenia

Larwy spuszczela ze względu na znaczne rozmiary (waga sięga 500 mg) drążą korytarze do średnicy 8 mm. Bardzo często pustoszą belki do tego stopnia, że dach zaczyna się zaginać i grozić zawaleniem.

Spuszczel pospolity zwany również spuszczelem domowym został uznany za jednego z najgroźniejszych szkodników drewna wyrobionego (drewno po obróbce na tartaku i w stolarni). Udowodniono, że na ogrzewanych poddaszach w konstrukcjach drewnianych zasobnych w substancje odżywcze larwy spuszczela pospolitego potrafią przejść cały cykl rozwojowy od jaja do chrząszcza w ciągu 24 miesięcy.

Spuszczel pospolity – zwalczanie

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia konstrukcji dachowej przed spuszczelem jest odpowiednia impregnacja ciśnieniowa drewna (nasycanie drewna w komorach pod ciśnieniem na głębokość od 20-50 mm). Niestety najczęściej spotykanym sposobem zabezpieczania drewna jest impregnacja kąpielowa, która tylko pozornie chroni drewno przez robakami i grzybami.

Zwalczanie spuszczela w konstrukcjach jest bardzo trudne, ponieważ larwy drążą chodniki do głębokości kilkudziesięciu milimetrów. Malowanie belek preparatami biobójczymi dostępnymi na wolnym rynku szybciej doprowadza do zawrotów głowy właściciela domu niż wniknie w drewno na 3-4 mm.

Spuszczel pospolity – metody zwalczania:

  1. metoda biologiczna
  2. metoda fizyczna
  3. metoda chemiczna

Najczęściej stosuje się fumigację przy użyciu gazów reaktywnych. Polega ona na uszczelnieniu obiektu i wypełnieniu go silnie trującym gazem. Nieco rzadziej stosuje się metody termiczne, polegające na podgrzewaniu belek i gotowaniu larw wewnątrz przy użyciu technologii mikrofalowej.

Zwalczanie szkodników drewna metodą fumigacji

Dezynsekcja termiczna jako metoda zwalczania szkodników drewna

Ciekawostką jest to, iż spuszczel pospolity posiada również naturalnego wroga, którego można zaliczyć jako jedną z metod zwalczania spuszczela. Tym naturalnym wrogiem jest Pasterek domowy.


Pasterek domowy

Niezależnie od metody, najważniejszym czynnikiem jaki wpływa na skuteczność dezynsekcji (zwalczanie insektów, larw) jest powierzenie wykonania zabiegu zwalczania owadów wykwalifikowanej i doświadczonej ekipie. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji zapraszamy na nasze forum.

Tagi: dezynsekcja Poznań, dezynsekcja drewna, dezynsekcja mikrofalowa, szkodniki drewna, szkodniki drewna zwalczanie, zwalczanie szkodników drewna, spuszczel pospolity, spuszczel pospolity zwalczanie, korniki