Karaczan prusak (Blatella germanica) ma kilka nazw. Potocznie nazywany karaluchem, niektórzy mówią na niego karakan lub francuz. To owad, nieprzyjemny szkodnik, który bardzo dobrze zadomowił się w naszych mieszkaniach. Szczególnie upodobał sobie duże skupiska ludzkie. Zwalczanie karaczana prusaka jest ważne ze względu na choroby i zanieczyszczenia jakie powoduje.

Jak wygląda karaluch?

Na poniższych zdjęciach prezentujemy jak wygląda karaluch, którego możemy spotkać w naszym domu. Proszę kliknąć zdjęcie, aby powiększyć.

Karaluchy – skąd się biorą?

Owad potocznie zwany jest karaluchem. Pochodzi z Azji, skąd został zawleczony niemal w każdy zakątek świata, m.in. do Polski. Jego środowiskiem do bytowania są trudno dostępne miejsca takie jak okolice rur kanalizacyjnych, wentylacyjnych, pod listwami podłogowymi, za lodówkami, za szafami i w wielu innych miejscach gdzie jest ograniczony dostęp dla człowieka.

Najczęściej spotykany jest w takich obiektach jak szpitale, kuchnie, magazyny, piekarnie, obiekty gastronomiczne, czyli wszędzie tam, gdzie ma dostęp do resztek pokarmu. Chętnie odżywia się resztkami owoców, warzyw i chleba. Wybierają pokarmy z dużą zawartością wody i białka. Zdarza się również, że potrafią zjadać się nawzajem. Najlepiej czują się w wysokich temperaturach.

Karaluch – występowanie karaczana prusaka

Karaczany prusaki (karaluchy) najczęściej żyją w gromadkach. Najliczniej mogą występować w zawilgoconych miejscach, np. kuchniach lub łazienkach, szpitalach, restauracjach, czy magazynach. Prusaki lubią także miejsca ciepłe, są wrażliwe na zimno, a temperatura ok. -2*C może zabić każde ze stadium rozwoju karalucha. Samice znacznie częściej przebywają w swoich kryjówkach – można je znaleźć np. pod kuchenką lub lodówką, w szczelinach ścian, czy za listwami podłogowymi. Samce natomiast są bardziej aktywne i chętniej podróżują w poszukiwaniu pokarmu, wody i samic. Żywią się pozostałościami produktów spożywczych jak pieczywo, mąka, owoce ale w szczególności prusaki lubią produkty z wyższą zawartością wody. Jeśli nie ma pożywienia, karaluchy mogą zjadać siebie nawzajem. Wraz z odchodami karaczanów wydzielany jest feromon, dzięki któremu te szkodliwe owady mogą się odnajdywać. Kiedy już osobniki płci przeciwnych natrafią na siebie i dojdzie do kopulacji to samica składa kokon, zwany ooteką (ooteka to zewnętrza warstwa osłaniający pakiet jajowy). Samica w ciągu swojego życia składa nawet do 8 kokonów, z których wylęga się 30-40 małych larw.

Czy karaluchy latają?

Karaluch pomimo dobrze rozwiniętych skrzydeł nie jest owadem latającym. Jego stopy wyposażone w przylgę dają mu możliwość poruszania się także po pionowych i gładkich powierzchniach. Nie ma problemu przy wchodzeniu np. po płytkach ceramicznych. Skrzydeł używa najczęściej jako spadochronu przy spadaniu z dużych wysokości.

Szkody wyrządzane przez karaluchy

Karaczan prusak zanieczyszcza produkty spożywcze poprzez pozostawianie odchodów, swoich wylinek, bakterii oraz pleśni, a tym samym doprowadza do szybszego zepsucia się tych pokarmów. Jednak dużo poważniejszym problemem są choroby jakie mogą przenosić. Są to np. gruźlica, cholera, czy nawet dżuma albo trąd. Czasem mogą stanowić przyczynę alergii u ludzi. W pomieszczeniach, w których zadomowiły się prusaki można wyczuwać nieprzyjemny zapach.

Zwalczanie karaluchów możliwe jest przez kilka rozwiązań:

  • oprysk preparatem kontaktowo – pokarmowym
  • zamgławianie ULV
  • smarowanie żelami w miejscach uczęszczanych przez owada
  • zabieg wymrażania tzw. suchym lodem – CO2

Skuteczne metody zwalczania karaluchów

Gdy mamy do czynienia z uciążliwym problemem karaluchów w domu, wiele domowych sposobów nie przynosi zadowalających rezultatów. W takiej sytuacji zdecydowanie warto skorzystać z usług specjalistów. Profesjonalna dezynsekcja jest zazwyczaj dostępna w przystępnej cenie i gwarantuje skuteczne pozbycie się robactwa z naszego mieszkania. W przypadku mieszkańców Płocka czy Gostynina, usługi dezynsekcji są szeroko dostępne i oferowane przez doświadczonych specjalistów.

Warto zaznaczyć, że proces dezynsekcji jest szybki i nieinwazyjny. Po kilku godzinach od przeprowadzenia tej procedury możemy cieszyć się całkowicie wolnym od karaluchów mieszkaniem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ karaluchy mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i komfortu życia. Dlatego należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich eliminacji. Nie czekaj – skontaktuj się z nami!

Tagi: karaluch, prusaki, zwalczanie karaluchów, zwalczanie karaczanów, zwalczanie prusaków Pruszków, karaczan prusak zwalczanie, dezynsekcja prusaków