Karaczan prusak (Blatella germanica) ma kilka nazw. Potocznie nazywany karaluchem, niektórzy mówią na niego karakan lub francuz. To owad, nieprzyjemny szkodnik, który bardzo dobrze zadomowił się w naszych mieszkaniach. Szczególnie upodobał sobie duże skupiska ludzkie. Zwalczanie karaczana prusaka jest ważne ze względu na choroby i zanieczyszczenia jakie powoduje.

Karaczan prusak zdjęcia

Masz problem z karaluchami? Zalęgły się prusaki? Skontaktuj się z nami, a my Ci pomożemy!
Kontakt

Karaczan prusak, karaluch – pochodzenie

Owad potocznie zwany jest karaluchem. Pochodzi z Azji, skąd został zawleczony niemal w każdy zakątek świata, m.in. do Polski. Jego środowiskiem do bytowania są trudno dostępne miejsca takie jak okolice rur kanalizacyjnych, wentylacyjnych, pod listwami podłogowymi, za lodówkami, za szafami i w wielu innych miejscach gdzie jest ograniczony dostęp dla człowieka. Najczęściej spotykany jest w takich obiektach jak szpitale, kuchnie, magazyny, piekarnie, obiekty gastronomiczne, czyli wszędzie tam, gdzie ma dostęp do resztek pokarmu. Chętnie odżywia się resztkami owoców, warzyw i chleba. Wybierają pokarmy z dużą zawartością wody i białka. Zdarza się również, że potrafią zjadać się nawzajem. Najlepiej czują się w wysokich temperaturach.

Karaczan prusak, karaluch – występowanie

Karaczany prusaki najczęściej żyją w gromadkach. Najliczniej mogą występować w zawilgoconych miejscach, np. kuchniach lub łazienkach, szpitalach, restauracjach, czy magazynach. Prusaki lubią także miejsca ciepłe, są wrażliwe na zimno, a temperatura ok. -2*C może zabić każde ze stadium rozwoju karalucha. Samice znacznie częściej przebywają w swoich kryjówkach – można je znaleźć np. pod kuchenką lub lodówką, w szczelinach ścian, czy za listwami podłogowymi. Samce natomiast są bardziej aktywne i chętniej podróżują w poszukiwaniu pokarmu, wody i samic. Żywią się pozostałościami produktów spożywczych jak pieczywo, mąka, owoce ale w szczególności prusaki lubią produkty z wyższą zawartością wody. Jeśli nie ma pożywienia, karaluchy mogą zjadać siebie nawzajem. Wraz z odchodami karaczanów wydzielany jest feromon, dzięki któremu te szkodliwe owady mogą się odnajdywać. Kiedy już osobniki płci przeciwnych natrafią na siebie i dojdzie do kopulacji to samica składa kokon, zwany ooteką (ooteka to zewnętrza warstwa osłaniający pakiet jajowy). Samica w ciągu swojego życia składa nawet do 8 kokonów, z których wylęga się 30-40 małych larw.

Karaluch pomimo dobrze rozwiniętych skrzydeł nie jest owadem latającym. Jego stopy wyposażone w przylgę dają mu możliwość poruszania się także po pionowych i gładkich powierzchniach. Nie ma problemu przy wchodzeniu np. po płytkach ceramicznych. Skrzydeł używa najczęściej jako spadochronu przy spadaniu z dużych wysokości.

Szkodliwość karalucha

Karaczan prusak zanieczyszcza produkty spożywcze poprzez pozostawianie odchodów, swoich wylinek, bakterii oraz pleśni, a tym samym doprowadza do szybszego zepsucia się tych pokarmów. Jednak dużo poważniejszym problemem są choroby jakie mogą przenosić. Są to np. gruźlica, cholera, czy nawet dżuma albo trąd. Czasem mogą stanowić przyczynę alergii u ludzi. W pomieszczeniach, w których zadomowiły się prusaki można wyczuwać nieprzyjemny zapach.

Zwalczanie karaczana prusaka możliwe jest przez kilka rozwiązań:

  • oprysk preparatem kontaktowo – pokarmowym
  • zamgławianie ULV
  • smarowanie żelami w miejscach uczęszczanych przez owada
  • zabieg wymrażania tzw. suchym lodem – CO2

Tagi: prusaki, zwalczanie karaluchów, zwalczanie karaczanów, zwalczanie prusaków Pruszków, karaczan prusak zwalczanie, dezynsekcja prusaków