Pluskwa domowa (Cimex lectularius) – zwana też pluskwą łóżkową to szkodnik, który może pojawić się w każdym, nawet w czystym, mieszkaniu. Skąd biorą się pluskwy w domu? Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Czy pluskwa wywołuje choroby? Na wiele pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Skąd się bierze pluskwa w domu? Przyczyny pojawienia się pluskwy w domu

Zazwyczaj pluskwy przynoszone są do domu przez człowieka. Nawet jeśli zachowujemy w domu nieskazitelną czystość, możemy nieświadomie zasiedlić pluskwy w swoim domu. Może to nastąpić po wcześniejszym przebywaniu w zainfekowanych miejscach. Pluskwy możemy przynieść m.in. z:

  • kina lub teatru,
  • komunikacji miejskiej, pociągu, czyjegoś samochodu,
  • hotelu, schroniska,
  • pracy np. w hotelu, szpitalu, przedszkolu,
  • podczas transportu mebli.

Jak wygląda pluskwa? Zobacz poniższe zdjęcie

Na poniższych zdjęciach pokazujemy jak wygląda pluskwa domowa w dorosłym stadium. Proszę kliknąć zdjęcie, aby powiększyć.

Gdzie występuje pluskwa?

Pluskwa domowa występuje w środowisku ludzkim. Lubi żyć w miejscu ciemnym i spokojnym. Spotkać ją można w spojeniach łóżka, tapczanu, w zakamarkach pomiędzy materacem a stelażem łóżka, w miejscach szycia materiału. Często przebywa w szczelinach w ścianach, pod ramami obrazów, przy oknach w zasłonach oraz w wszelkich zakamarkach tapicerowanych mebli. Najczęściej atakuje w nocy. Jeszcze dziesięć lat temu uważano, że problem pluskwy w krajach rozwiniętych został rozwiązany, niestety w związku z rozwijającą się migracją ludności problem powrócił. W Polsce ostatnia inwazję zanotowano po światowych dniach młodzieży w Krakowie w 2016r.

Pluskwa domowa – anatomia i rozwój

Pluskwa domowa to owad z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny pluskwowatych. Jest niewielka, ma ok. 4-6 mm długości i ok. 3 mm szerokości. Ciało ma czerwonobrunatne, mocno spłaszczone, owalne i zwężone z przodu. Jednak w czasie spożywania pożywienia odwłok poszerza się i staje się purpurowy od krwi. Tak jak u wszystkich pluskwiaków różnoskrzydłych, skrzydła pierwszej pary u pluskwy domowej przekształcone są w półpokrywy. Charakteryzuje się kłująco-ssącym aparatem gębowym służący do przekłuwania tkanek i wysysania płynów. Aparat ten jest osłonięty bardzo twardą pokrywą i jest chowany pod ciało kiedy owad nie przekuwa się przez skórę żywiciela. Ma małe oczy, które służą jej przede wszystkim do ocenienia czy jest odpowiednio ciemno, aby móc rozpocząć poszukiwania swojego żywiciela. Żywi się ona krwią zwierząt ciepłokrwistych oraz człowieka.

Przy każdej nóżce ma dwa haczyki, które pozwalają jej chodzić i utrzymywać się po nierównościach. W poszukiwaniu swojej ofiary pomagają jej czułki. Są one bardzo wrażliwe, wykrywają zarówno zapach jak i ciepło. Jaja składane są przez samice w marcu, maju i czerwcu. W jednym roku samica składa od 250 do 500 jaj. W normalnych warunkach, pokojowej temperaturze okres rozwoju od jaja do dorosłego osobnika trwa do dwóch miesięcy. Pluskwa domowa żyje nawet 2 lata, co ciekawe bez dostępu do żywiciela może przeżyć nawet kilka miesięcy, a jeśli okres ten się przedłuża zapada w stan hibernacji. Preferuje ciepłą i wilgotną atmosferę, ale jest również odporna na działanie niskich temperatur. Krew od żywiciele pobiera co kilka dni. Pluskwy pod wpływem stresu wydzielają z gruczołu znajdującego się pod odwłokiem zapach, podobny do gnijących malin lub wegetującej kolendry siewnej.

Szkodliwość pluskwy domowej. Czy pluskwa wywołuje choroby?

Pod względem sanitarnym jest to bardzo niebezpieczny i szkodliwy owad. Pluskwa przenosi wiele chorób, między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu C, B, HIV, leiszmaniozę, trypanosamozę, tularemię i tyfus. Ugryzienia pluskwy domowej są bezbolesne – choć pojawiają się także doniesienia osób, którym ukąszenie pluskwy domowej sprawia ból. Ugryzienia powodują swędzenie i zaczerwienienie, lecz często też anemię, obniżenie odporności, apatię i bezsenność. Są przyczyną wielkiego dyskomfortu dla człowieka oraz powodują znaczne szkody materialne zanieczyszczając pościele, meble i elementy wystroju wnętrz.

Ugryzienie pluskwy domowej. Jakie są objawy?

Ugryzienie pluskwy może mieć różne objawy u każdego człowieka. Czasem ślady mogą być duże, bardzo swędzące i długo się utrzymywać, a czasem zupełnie odwrotnie. Czasem ślady ugryzień nie występują wcale. Ugryzienie same w sobie jest natomiast bezbolesne – choć tak jak wyżej pisaliśmy – zdarzają się osoby, którym ukąszenie pluskwy domowej sprawia ból. Niektóre z ugryzień mogą być podobne do ugryzienia komara. Niekiedy może być to wysypka podobna do uczulenia. Zdarza się też, że dermatolodzy widząc ugryzienie pluskwy diagnozują alergię np. na proszek do prania lub świerzb.

Zwalczanie pluskwy

Termiczne metody zwalczania pluskwy

Zwalczenie pluskiew jest bardzo trudne, ponieważ tradycyjny oprysk nie dociera do ukrytych w szczelinach owadów. Do zwalczania pluskwy stosujemy metody fizyczne, polegające na hipotermii owadów suchym lodem o temperaturze -78*C lub na hipertermii gorącym powietrzem o temperaturze powyżej 65*C lub parą wodną. W przypadkach, w których pluskwa zagnieździ się tapicerowanych meblach i metody fizyczne nie zdają egzaminu trzeba skorzystać z zamgławiacza ULV (dzięki niemu powstają dużo mniejsze krople przy oprysku), fumigacji lub w ostateczności zlikwidować najmocniej zainfekowane materiały.

Gazowe metody zwalczania pluskwy domowej

Metoda gazowa, czyli gazowanie lub fumigacja, nie zawsze są zalecane lub możliwe do spełnienia. Najczęściej taką metodę stosuje tam gdzie ludzie nie przebywają zbyt długo lub mamy dużo czasu na wywietrzenie pomieszczeń. Są to np. piwnice, garaże, hale magazynowe lub przemysłowe. Nie wszystkie gazy są w 100% efektywne, a oprócz tego mogą być bardzo szkodliwe. Gaz przesiąknie przez wszystkie materiały takie jak zasłony, dywany czy ubrania i może pozostać w nich przez długi czas. Oczywiście istnieją specjalne środki metody gazowej, które są mniej szkodliwe. Należy być ostrożnym przy wyborze gazowej metody zwalczania pluskiew.

Odpluskwianie metodą ULV

Zamgławianie ULV uważane jest z najskuteczniejszy sposób pozbycia się pluskiew. Generator zimnej mgły wytwarza mikroskopijne krople (ok. 20 mikronów), dzięki czemu preparat biobójczy (rozcieńczony z wodą) może wniknąć w najmniejsze szczeliny, w których kryją się pluskwy. Zamgławianie jest dość szybką metodą, a przy okazji bardziej ekonomiczną niż powyżej wymienione.

Zwalczamy pluskwy w domach na terenie takich miast jak:

Płock, Gostynin, Włocławek, Łąck, Gąbin, Łódź, Zgierz, Łowicz, Turek, Koło ale jesteśmy do Państwa dyspozycji także w wielu innych miastach na terenie całej Polski.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zwalczaniu pluskwy domowej. Wyrobiliśmy sprawdzone metody walki z tym szkodnikiem, które cały czas udoskonalamy wraz z pojawianiem się nowych środków na rynku dezynsekcyjnym.

Odpluskwianie łóżka. Zwalczanie pluskiew w domu

Tagi: pluskwa, odpluskwianie, zwalczanie pluskiew w domu, pluskwa domowa zwalczanie, zwalczanie pluskwy domowej, odpluskwianie metodą ulv, usuwanie pluskiew, ugryzienie pluskwy, jak wytępić pluskwy, pluskwa łóżkowa, pluskwy w łóżku, jak wygląda pluskwa domowa, odpluskwianie płock, dezynsekcja pluskwy płock