Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która zwalcza roztocza, bakterie, grzyby i alergeny. Dodatkowo poprawia jakość powietrza oraz likwiduje przykre zapachy.

Ozonowanie – sposób na nieprzyjemny zapach, roztocza i bakterie

Ozon (O3) to alotropowa odmiana tlenu. W jego skład wchodzą trójatomowe cząsteczki, jest gazem niepalnym który ma błękitną barwę. Jest on bardzo nietrwały i łatwo rozpuszczalny w wodzie. Ozon jest toksyczny dla człowieka i aseptyczny czyli zapobiega dostaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych do środowiska. Posiada zastosowanie w dezynfekcji mieszkań lub innych pomieszczeń. Ozon zwalcza nieprzyjemne zapachy które mogą występować w obiektach publicznych, halach przemysłowych. Ozon jest bardzo dobrym i naturalnym środkiem wykorzystywanym w dezynfekcji. Dodatkowo nie pozostawia on po sobie żadnych śladów. Jest również używany w sektorze medycznym, służy tam między innymi do odkażania karetek.

Ozonowanie to ekologiczna metoda dezynfekcji przy której nie stosuje się żadnych środków chemicznych, naturalnym preparatem stosowanym w tym procesie jest sam ozon. Wykazuje on właściwości bakteriobójcze w stężeniu ok. 13µg/dm3.

Niektórzy zastanawiać się mogą jak w naturalnych warunkach powstaje ozon. Otóż ozon występuję w środowisku naturalnym – podczas wyładowań atmosferycznych (burza).

Chcesz skorzystać z usługi ozonowania? Skontaktuj się naszym Specjalistą
Kontakt

Jak działa ozonowanie?

Ozon produkowany jest przez generatory ozonu. Wchodzi w reakcje z związkami organicznymi takimi jak grzyby, pleśń, wirusy, bakterie, roztocza, alergeny oraz drobnoustroje. Dzięki swoim specjalnym właściwościom wyniszcza je. Ozonowanie polega na rozkładaniu ozonu, w tym procesie uwalnia się cząsteczka tlenu, która neutralizuje związki chemiczne w wyniku łączenia się z nimi. Okres rozkładu do tlenu wynosi 20-50 minut w zależności od uzyskanego stężenia.

Plusy ozonowania

Po procesie ozonowania środowisko pozostaje naturalnie czyste i pozbawione wirusów, roztoczy, grzybów itd. Jest całkowicie naturalnym środkiem do dezynfekcji, który nie pozostawia po sobie żadnych chemicznych śladów, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi.

Czy ozon jest bezpieczny?

Ozonowanie zostawia rześki zapach wyczuwalny w stężeniu 0,02-0,05 ppm. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa po procesie ozonowania to ozon jest niebezpieczny tylko przy stężeniu powyżej 0,08 ppm w powietrzu wdychanym przez 8 godzin. Dlatego właśnie zabiegi ozonowania musi wykonywać przeszkolony personel, który po zakończonym procesie bada stężenie ozonu i stwierdza czy dane mieszkanie jest już bezpieczne dla domowników.

Pierwsze objawy zatrucia ozonem to ból głowy, podrażnienie oczu, kaszel.

Zastosowanie ozonu

Ozonowanie ma zastosowanie w wielu aspektach naszego życia oto kilka z nich:

 • Poprawia jakość powietrza, eliminuje brzydki zapach w budynkach mieszkalnych i w budynkach publicznych
 • Sterylizacja pomieszczeń mieszkalnych
 • Eliminuje zapachy w kabinach samochodowych – trwale usuwa zapachy a nie je maskuje
 • Stosuje się go do odkażania w zakładach przetwórstwa mięsnego, w chłodniach, samochodach, które przewożą mięso, dzięki temu zapobiegamy skażeniu żywności
 • Usuwa zapach po zmarłym w procesie rozkładu ciała
 • Usuwa zapach spalenizny
 • Stosuje się go w hotelarstwie i gastronomi: w celu usunięcia zapachów po papierosach lub oleju do smażenia
 • Ozonowanie mieszkań i pomieszczeń
 • Dezynfekcja karetek, pomieszczeń w placówkach służby zdrowia takich jak szpitale, sale chorych, przychodnie, sale operacyjne, gabinety zabiegowe
 • Ozonowanie usuwa alergeny, roztocza kurzu domowego dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla alergików
 • Niszczy pleśń, bakterie, grzyby, roztocza i usuwa zapach stęchlizny
 • Stosuje się go do odgrzybienia mieszkań
 • Ma też bardzo duże zastosowanie w odkażaniu i odgrzybianiu klimatyzacji samochodowych

Zdjęcia