Wołek zbożowy (Sitophilus granarius, Sitophila granaria, Calandra granaria) – owad z rzędu chrząszczy, jeden z najgroźniejszych szkodników magazynowych. Fumigacja nasion, gazowanie zboża, gazowanie silosów, to najlepsze metody tępienia i zwalczania wołka zbożowego.

Wołek zbożowy – występowanie

Wołek zbożowy to owad z rodziny chrząszczy ryjkowcowatych. Spotykany nie tylko na terenie Polski ale i wielu innych krajach. Wołek nie występuje w naturze. Można go spotkać jedynie w magazynach – zasiedla magazyny zbożowe i silosy ze zbożem. Rzadziej spotykany w ziarnie kukurydzy. Przemieszcza się tylko podczas transportu zbóż.

Masz problem ze szkodnikami magazynowymi? Zadzwoń, a pozbędziemy się kłopotu dla Ciebie! Darmowa wycena.

Wołek zbożowy – zdjęcia

Wołek zbożowy – wygląd, anatomia

Chrząszcz wołka zbożowego osiąga długość 2-5 mm. Ciało ma wydłużone oraz smukłe. Posiada twardy pancerz koloru czarnego, bądź brązowego w zależności od wieku. Pancerz wołka zbożowego jest wyraźnie połyskujący. Nie posiada skrzydeł, lecz potrafi bardzo szybko przemieszczać się wykorzystując przy tym trzy pary odnóży, które są silne i długie. Głowa jest wydłużona i zakończona dobrze rozwiniętym aparatem gębowym. Z przodu głowy znajduje się para sztywnych czułek.

Wołek zbożowy preferuje nocny tryb życia. Samce posiadają krótszy i grubszy ryjek w odróżnieniu do samic. W celu złożenia jaj samica wydrąża otwór w ziarnie i umieszcza w nim jedno jajo. Następnie zaślepia je lepką wydzieliną, która zapobiegnie wypadnięciu jaja z ziarna i wysuszeniu. Larwa wołka rozwija się w ziarnie żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia, ryżu czy kukurydzy. Dorasta do 2,5 mm długości. Ciało larwy jest barwy białej i jest pomarszczone. W sprzyjających warunkach larwa przekształca się w poczwarkę, a następnie w dorosłego chrząszcza. Wołki zbożowe żyją średnio do 2 lat, a samice rocznie składają około 300 sztuk jaj.

Szkodliwość wołka zbożowego

Szkodliwość wołka zbożowego jest bardzo wysoka. Potrafi zniszczyć 5% ziarna w magazynie czy silosie. W sprzyjających warunkach klimatycznych dochodzi nawet do jeszcze większych zniszczeń, sięgających od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Z racji, że wołek zbożowy żeruje w środku ziarna, trudno jest go wykryć. Najbardziej sprzyjającym momentem na rozwój wołka zbożowego jest wysoka temperatura. Samice składają w tym czasie najwięcej jaj. Bardzo duża liczebność wołków zbożowych w jednym miejscu powoduje podwyższoną temperaturę ziarna. Dochodzi wtedy do pomniejszenia ilości przepływu powietrza co skutkuje pleśnieniem ziarna. Dorosłe chrząszcze chowają się w ciemnych szczelinach magazynu, co bardzo utrudnia jego zwalczanie. Chrząszcz, który żeruje powoduje pomniejszenie zawartości skrobi w ziarnie, a zwiększa ilość tłuszczy, powodując pogorszenia jakości ziarna. Spożywanie produktów zanieczyszczonych przez wołka zbożowego może powodować silne alergie i stany zapalne ze względu chitynę zawartą w pancerzach oraz czynniki chorobotwórcze, rozwijające się w odchodach szkodników. Dlatego zaleca się tępienie tego szkodnika magazynowego. W ziarnach zboża zainfekowanych przez wołka zbożowego mogą złożyć jaja inne szkodniki magazynowe takie jak np. trojszyk ulec.

Wołek zbożowy – zwalczanie i zapobieganie

Ochrona przed wołkiem zbożowym powinna rozpocząć się przede wszystkim od dokładnej dezynsekcji pomieszczeń, gdzie będzie przechowywane ziarno. Ponadto przechowywany materiał powinien zachowywać odpowiednie parametry wilgotnościowe, by nie stwarzać sprzyjających warunków do rozwoju szkodników. Zwalczanie wołka zbożowego jest stosunkowo trudne ze względu na brak bezpośredniego dostępu do larw żerujących wewnątrz ziarna. Jedyną skuteczną metodą jest fumigacja wykonana przez wykwalifikowane ekipy zajmujące się zwalczaniem szkodników.

Tagi: wołek zbożowy, wołek zbożowy zwalczanie, wołek zbożowy w domu, wołek mączny, wołek zbożowy zwalczanie w domu, wołek zbożowy jak zwalczyć, wołek zbożowy jak zwalczać w domu, wołek zbożowy jak się pozbyć, wołek zbożowy jak zwalczać