Mklik mączny (Ephestia kuehniella) to uporczywy szkodnik magazynów zbożowych. Można spotkać go także w magazynach spożywczych, a także nawet w szafkach kuchennych. Z wyglądu jest podobny do mola mieszkającego w naszej szafie. Największe szkody wyrządzają gąsienice mklika, niszcząc suchy pokarm magazynowy.

Jak wygląda mklik mączny? Zdjęcia

Anatomia mklika

Mklik mączny należy do omacnicowatych i jest to największy motyl z tej rodziny. Osiąga on od 10 do 14mm długości. Ma jasnoszare głowę i tułów. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 20 do 25 mm. Przednia ich para jest szara, czasem z lekkim niebieskim odcieniem i występują na niej zygzakowate czarne linie. Druga para skrzydeł jest natomiast jasnoszara, szeroka, posiada ciemniejszą obwódkę i podłużne żyłki. Strzępina otaczająca skrzydła jest nieco od nich jaśniejsza.

Mklik składa gładkie i owalne jaja o długości około 0,6 mm. Po wykluciu gąsienice potrafią osiągnąć do 20 mm długości. Ich ciało jest białe, zielonkawe lub „brudno” różowe, pokryte delikatnymi włoskami. Głowa i tarczka tułowiowa są natomiast czarne. Gatunek można określić w stadium larwalnym owada poprzez budowę VIII segmentu gąsienicy. Poczwarka mklika ma około 9mm długości, kokon, w którym siedzi zbudowany jest z resztek pokarmu oraz przędzy.

Tryb życia

Mklik mączny jest szkodnikiem magazynowym występującym głownie w strefie klimatu umiarkowanego. Dorosłe osobniki prowadzą nocny tryb życia i nie pobierją pokarmu. W dzień natomiast siedzą nieruchomo, można je spotkać na ścianach albo opakowaniach produktów spożywczych. Żyją około 2 tygodni w temperaturze pokojowej (około 18-22°C), w tym czasie samica potrafi złożyć średnio 200 jaj. Jaja składa bardzo blisko produktów pokarmowych lub nawet bezpośrednio na nie. Rozwój embrionalny trwa 4 dni w temperaturze 26°C. Najbardziej szkodliwe są gąsienice – po urodzeniu żerują w pokarmie i przędą nić, która jest lepka przez co grudki pokarmu łączy w większe bryły. Żerują tak przez około 55-70 dni (w temperaturze 18-20°C), później się przepoczwarczają.

Przepoczwarczenie następuje w trudno dostępnych miejscach, są to np. różne szpary czy zgięcia w opakowaniach. Tam budowane są kokony poczwarkowe. W temperaturze pokojowej stadium poczwarki trwa około 17-20 dni. W nieco mniej sprzyjających warunkach klimatycznych, np. w nieogrzewanych pomieszczeniach może rozwinąć się do 3 pokoleń, natomiast w pomieszczeniach cieplejszych około 6, lecz należy podkreślić, że stadia rozwoju mklika mają stosunkową odporność na niskie temperatury.

Szkody i szkodliwość

Mklik mączny spotykany jest m.in w młynach i piekarniach, magazynach zbożowych, w miejscach przemiału ziarna, w sklepach z artykułami spożywczymi. Jego larwy wyrządzają wiele szkód porażając suchy pokarm, najczęściej produkty mączne, ziarna zbóż, kasze, pasze dla zwierząt, suszone owoce, warzywa i grzyby, a także kakao czy nasiona nasion strączkowych. Objawem występowania larw mklika jest rozdrobnienie pokarmów, które jest efektem przeżucia i wydalenia. Mklik mączny zanieczyszcza produkty spożywcze, potrafi zatkać swoimi oprzędami przewody maszyn lub uszkodzić sita w młynach.

Mklik mączny – zwalczanie

Trzeba mieć na uwadze, że wytępienie tych szkodników wymaga usunięcia wszelkiej zainfekowanej już żywności.
Carsekt Sp. z o.o. specjalizuje się w zwalczaniu szkodników magazynowych, m.in. jest to zwalczanie mklika mącznego. Zajmujemy się gazowaniem silosów i magazynów zbożowych czy fumigacją zakładów przetwórstwa żywności. Fumigacja jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zwalczania szkodników. Przeprowadzamy dezynsekcję szkodliwych owadów na terenie całej Polski. Jeśli zauważyłeś jakiś problem w swoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z nami.

Tagi: mklik mączny zwalczanie, zwalczanie mklika, mol spożywczy, zwalczanie mola spożywczego, mklik mączny larwa