Kołatek domowy (łac. Anobium punctatum) to techniczny szkodnik drewna powietrzno-suchego (martwego). Określany jest mianem najgroźniejszego szkodnika mebli, rzeźb i innych wyrobów z drewna.

Kołatek domowy zdjęcia

Jeśli słyszysz jakieś skrobanie w drewnie, skontaktuj się z nami, a my spróbujemy Ci pomóc!

Kontakt

Kołatek domowy – występowanie i rozwój

Kołatek Domowy występuje w całej Europie, skąd dostał się na inne kontynenty: Ameryka Północna, Afryka i Australia.

Jest to szkodnik, który rozwija się zarówno w drewnie iglastym jak i liściastym. Szacuje się że larwy kołatka rozwijają się od 1 do 3 lat, a okres ten uzależniony jest od wartości odżywczej drewna, a także od temperatury (optymalna wynosi 22-23 st. C) i wilgotności (min. 50% dla młodszych larw i 60% dla starszych larw). W mniej dogodnych warunkach czas ten może wydłużyć się nawet do 9 lat. Po upływie tego okresu na przełomie marca – kwietnia larwa przepoczwarza się i przechodzi w stadium poczwarki, w której przebywa około 14 dni. Następnie postacie doskonałe (dorosłe chrząszcze) wychodzą przez wygryzione okrągłe otwory o średnicy ok. 1-2,5 mm. Chrząszcze żyją od 14 do 30 dni. W tym czasie dochodzi do kopulacji i składania jaj. Jedna larwa składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk w łącznej liczbie 30 – 60 szt. (niektóre opracowania podają że liczba ta może wynosić nawet 150 szt.). Po upływie 7-10 dni ze złożonych jaj wylęgają się młode larwy, które od pierwszych chwil swojego życia zaczynają drążyć nowe korytarze (chodniki larwalne) w poszukiwaniu wartości odżywczych gwarantujących im prawidłowy rozwój.

Szkody wywołane przez kołatka

Kołatek domowy najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 22 st. C. jednak nie ma też problemu w budynkach chłodniejszych, mniej nasłonecznionych, zaciemnionych a nawet zawilgoconych pomieszczeniach. Najczęściej spotykany w kościołach, gdzie poraża ławki, ołtarze, konfesjonały a nawet organy kościelne. W muzeach opanowuje drewniane zbiory, rzeźby, ramy obrazów. Można go spotykać również  w budynkach mieszkalnych: domach jednorodzinnych, kamienicach, blokach, gdzie może rozwijać się w starych meblach, ramach okiennych oraz w piwnicach. Owad ten może również opanować drewno opałowe, drewno kominkowe, wraz z którym może być przyniesione do domu.

W konstrukcjach dachowych spotykany o wiele rzadziej. Rozgrzane poddasze (lub strych) w letnich miesiącach to dla kołatka domowego zbyt wysokie temperatury. Jest on bardziej wrażliwy na działanie gorącego powietrza aniżeli inne szkodniki takie jak np.: spuszczel pospolity czy owady z rodziny trzpiennikowatych (np. trzpiennik sosnowiec).

Kołatek domowy zwalczanie

Zwalczaniem kołatka domowego powinna zająć się wyspecjalizowana firma z branży dezynsekcji, gdyż tzw. metody gospodarcze nie przyniosą żadnych efektów. Larwy tego szkodnika drewna potrafią żerować stosunkowo głęboko, co uniemożliwia skuteczność domowych metod. Profesjonalne firmy mogą wykorzystać jedną z dwóch możliwość:

  • fumigacja (dezynsekcja gazowa) tzw. gazowanie – to proces polegający na wykorzystaniu aktywnych substancji (najczęściej gazu z grupy reaktywnych) po wcześniejszym przygotowaniu budynku lub dostarczeniu porażonych mebli, rzeźb itp. do siedziby firmy, gdzie w specjalnej komorze zostanie przeprowadzona usługa fumigacji. Jest to zabieg gwarantujący pełną skuteczność usunięcia wszystkich szkodników drewna, jednak przedsięwzięcie to nie należy do bezpiecznych w związku z czym powinni je przeprowadzać tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści.
  • metoda termiczna – wykorzystanie systemu mikrofalowego Saurus Plus. Jest to urządzenie działające bezinwazyjnie, ekologicznie, bezpiecznie a co najważniejsze jest ono mobilne, a więc może dotrzeć w każdy zakątek kraju, gdyż nie zawsze jest możliwość transportu zainfekowanych elementów. Emitowane mikrofale powodują ruch cząsteczek wody, a w efekcie tarcia o siebie wytwarza się ciepło. Osiągnięcie wysokiej temperatury (56 st. C.) i utrzymaniu jej przez 30 minut wewnątrz elementu poddanemu obróbce gwarantuje stuprocentową skuteczność wyeliminowania najbardziej wytrwałych form kołatka domowego.

Tagi: szkodnik drewna, zwalczanie kołatka, kołatek domowy zwalczanie, szkodniki drewna zwalczanie, korniki zwalczanie, skrobanie w drewnie