Kołatek domowy (łac. Anobium punctatum) to techniczny szkodnik drewna powietrzno-suchego (martwego). Określany jest mianem najgroźniejszego szkodnika mebli, rzeźb i innych wyrobów z drewna.

Jak rozpoznać kołatka domowego? Oto jak wygląda na zdjęciach

Proszę zobaczyć na zdjęciach poniżej jak wygląda kołatek. Przedstawiamy larwę na drewnie oraz dorosłe okazy kołatka. Proszę kliknąć zdjęcie, aby powiększyć.

Kołatek domowy – występowanie

Kołatek domowy występuje w całej Europie, skąd dostał się na inne kontynenty: Ameryka Północna, Afryka i Australia.

Owad kołatek domowy najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 22 st. C. jednak nie ma też problemu w budynkach chłodniejszych, mniej nasłonecznionych, zaciemnionych a nawet zawilgoconych pomieszczeniach. Najczęściej spotykany w kościołach, gdzie poraża ławki, ołtarze, konfesjonały a nawet organy kościelne. W muzeach opanowuje drewniane zbiory, rzeźby, ramy obrazów. Można go spotykać również  w budynkach mieszkalnych: domach jednorodzinnych, kamienicach, blokach, gdzie może rozwijać się w starych meblach, ramach okiennych oraz w piwnicach. Owad ten może również opanować drewno opałowe, drewno kominkowe, wraz z którym może być przyniesione do domu.

W konstrukcjach dachowych spotykany o wiele rzadziej. Rozgrzane poddasze (lub strych) w letnich miesiącach to dla kołatka domowego zbyt wysokie temperatury. Jest on bardziej wrażliwy na działanie gorącego powietrza aniżeli inne szkodniki takie jak np.: spuszczel pospolity czy owady z rodziny trzpiennikowatych (np. trzpiennik sosnowiec).

Rozwój kołatka domowego

Jest to szkodnik, który rozwija się zarówno w drewnie iglastym jak i liściastym. Szacuje się że larwy kołatka rozwijają się od 1 do 3 lat, a okres ten uzależniony jest od wartości odżywczej drewna, a także od temperatury (optymalna wynosi 22-23 st. C) i wilgotności (min. 50% dla młodszych larw i 60% dla starszych larw). W mniej dogodnych warunkach czas ten może wydłużyć się nawet do 9 lat. Po upływie tego okresu na przełomie marca – kwietnia larwa przepoczwarza się i przechodzi w stadium poczwarki, w której przebywa około 14 dni. Następnie postacie doskonałe (dorosłe chrząszcze) wychodzą przez wygryzione okrągłe otwory o średnicy ok. 1-2,5 mm. Chrząszcze żyją od 14 do 30 dni. W tym czasie dochodzi do kopulacji i składania jaj. Jedna larwa składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk w łącznej liczbie 30 – 60 szt. (niektóre opracowania podają że liczba ta może wynosić nawet 150 szt.). Po upływie 7-10 dni ze złożonych jaj wylęgają się młode larwy, które od pierwszych chwil swojego życia zaczynają drążyć nowe korytarze (chodniki larwalne) w poszukiwaniu wartości odżywczych gwarantujących im prawidłowy rozwój.

Kołatek domowy – zwalczanie

Zwalczaniem kołatka domowego powinna zająć się wyspecjalizowana firma z branży dezynsekcji, gdyż tzw. metody gospodarcze nie przyniosą żadnych efektów. Larwy tego szkodnika drewna potrafią żerować stosunkowo głęboko, co uniemożliwia skuteczność domowych metod. Profesjonalne firmy mogą wykorzystać jedną z dwóch możliwość:

  • fumigacja (dezynsekcja gazowa) tzw. gazowanie – to proces polegający na wykorzystaniu aktywnych substancji (najczęściej gazu z grupy reaktywnych) po wcześniejszym przygotowaniu budynku lub dostarczeniu porażonych mebli, rzeźb itp. do siedziby firmy, gdzie w specjalnej komorze zostanie przeprowadzona usługa fumigacji. Jest to zabieg gwarantujący pełną skuteczność usunięcia wszystkich szkodników drewna, jednak przedsięwzięcie to nie należy do bezpiecznych w związku z czym powinni je przeprowadzać tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści.
  • metoda termiczna – wykorzystanie systemu mikrofalowego Saurus Plus. Jest to urządzenie działające bezinwazyjnie, ekologicznie, bezpiecznie a co najważniejsze jest ono mobilne, a więc może dotrzeć w każdy zakątek kraju, gdyż nie zawsze jest możliwość transportu zainfekowanych elementów. Emitowane mikrofale powodują ruch cząsteczek wody, a w efekcie tarcia o siebie wytwarza się ciepło. Osiągnięcie wysokiej temperatury (56 st. C.) i utrzymaniu jej przez 30 minut wewnątrz elementu poddanemu obróbce gwarantuje stuprocentową skuteczność wyeliminowania najbardziej wytrwałych form kołatka domowego.

Tagi: kołatek domowy, kolatek domowy, zwalczanie kołatka, kołatek domowy zwalczanie, kołatek domowy jak się pozbyć, jak pozbyc sie kolatka domowego, kołatek zwalczanie, kołatek domowy larwa, kołatek domowy jak zwalczać, kołatek domowy jak zwalczyć