Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to mały srebrny robaczek, którego spotykamy np. w łazienkach lub kuchniach. To niegroźny dla człowieka owad, ale jego zwalczanie jest ważne głównie ze względu na higienę i komfort domowników.

Jak wygląda rybik?

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć rybika – proszę kliknąć, aby powiększyć.

Rybiki dorastają do około 7-10 milimetrów długości. Nie posiadają skrzydeł, jednak bardzo zwinnie poruszają się po wszystkich powierzchniach. Mają natomiast długie czułki, a także srebrzyste ubarwienie, przez co nazywane są także srebrzykami. Samica rybika składa od 2 do 20 jajeczek o żółtawym zabarwieniu. Wykluta larwa dojrzewa po około 1 roku, przechodzi przeobrażenie niezupełne. Rybiki żyją średnio do 8 lat.

Rybik cukrowy – występowanie

Rybiki lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego uważa się, że trafiły do Europy z miejsc tropikalnych. W naszych domach można je spotkać w łazienkach albo kuchniach, najczęściej w nocy, ponieważ nie lubią światła. Rzadko spotkamy je w pokoju. Gdy je zapalimy, szybko uciekają pod meble.

Zwalczanie rybika. Jak się pozbyć rybika?

Możliwe jest, że rybiki niszczą i zjadają przedmioty, takie jak np. książki. Lubią papier, a także mąkę, kaszę albo ryż – mogą czasem zanieczyszczać naszą żywność. Jednak nie przenoszą chorób. Pozbyć się rybików można na różny sposób. Przede wszystkim należy zadbać o czystość w pomieszczeniach (tzn. sprzątać pomieszczenie, by zapobiec dostawaniu się rybików do pożywienia) i zwrócić uwagę, czy nie ma zbyt dużej wilgoci. Wtedy srebrzyki opuszczą miejsce ze względu na niekorzystne dla nich warunki życia.

Można sięgnąć również po bardziej drastyczne metody, czyli środki chemiczne. W tym celu polecamy skorzystać z rad specjalistów w walce ze szkodnikami, aby dobrać najlepszą i najbezpieczniejszą metodę wytępienia owadów.

Masz w domu rybiki? Pomożemy!

Jak już wspominaliśmy, rybiki to niegroźne robaki. Ale dbając o higienę i komfort domowników, pomagamy je zwalczać. Jeśli nie możesz poradzić sobie z rybikami, skontaktuj się z nami. Posiadamy 30-letnie doświadczenie w branży DDD i wykorzystujemy sprawdzone metody w walce ze szkodnikami (w tym i z rybikami).

Rybik cukrowy w krzywym zwierciadle

Na koniec chcemy pokazać Państwu rybika cukrowego w wersji humorystycznej. W Internecie można znaleźć krótką zabawną anegdotkę na jego temat. Oto ona:

Rybiki cukrowe – szanuję tych nieszkodliwych skurczybyków. Przede wszystkim za ich poczucie przyzwoitości, oto kilka przykładów:

  • pokazują się w mojej łazience tylko w późnych godzinach nocnych, gdy zazwyczaj śpię i nie korzystam z niej,
  • jak już jednak chcę skorzystać to grzecznie czmychają do najbliższej kryjówki tak aby nie wzbudzić we mnie poczucia dyskomfortu,
  • nie zostawiają po sobie syfu, rano nie ma żadnych śladów po ich nocnych wycieczkach (nie roznoszą też żadnych chorób, a występują nawet w najczystszych środowiskach więc czystość nie ma nic do tego),
  • żyją sobie w przestrzeniach z których ja nie korzystam, bo nigdy nie znalazłem żadnego w ręcznikach czy kosmetykach itp., ogólnie nigdzie ich nie znalazłem xD.

Żyjemy tak sobie już z 10 lat, szanujemy się nawzajem i nie wchodzimy sobie w drogę. Wszyscy są zadowoleni.

Jak widać owad ten nie jest taki zły jak go malują.

Tagi: rybiki, rybik cukrowy w pokoju, rybik w łazience, zwalczanie rybika cukrowego, rybik zwalczanie, rybik srebrzysty.