Dezynfekcja to, najprościej ujmując, odkażanie, a więc zwalczanie wszelkich mikroorganizmów i drobnoustrojów. Niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, jednak nie zawsze zwalczy formy przetrwalnikowe. Obok dezynsekcji i deratyzacji jest trzecim podstawowym segmentem branży zwalczania szkodników.
Dezynfekcja to bardzo rozległy termin. Można tu wydzielić poddziały, m.in.:
- Dezodoryzacja – zwalczanie nieprzyjemnego, uciążliwego zapachu
- Dezakaryzacja – zwalczanie roztoczy, świerzbu
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak potrzebna jest dezynfekcja w codziennej egzystencji. Zabiegi dezynfekcji przeprowadza każdy z nas i to nawet kilka razy dziennie, chociażby przy myciu rąk. Pranie odzieży czy mycie naczyń to również zabieg dezynfekujący.
Gdzie stosujemy dezynfekcję?
Oprócz wspomnianej dezynfekcji osobistej, zabiegi odkażania mają niewyobrażalnie szerokie spektrum zastosowań m.in.:
- rolnictwo – dezynfekcja kurników, obór, stajni,
- medycyna – dezynfekcja sprzętu medycznego, szpitali, sal, łóżek,
- transport – dezynfekcja samochodów służących do przewozu żywych zwierząt,
- zakłady masarskie, rzeźnie – dezynfekcja sprzętu, zwalczanie brzydkich zapachów,
- hotelarstwo – dezynfekcja pokoi, sal, kuchni
- klienci indywidualni – dezynfekcja domów, ubrań itp.
Metody dezynfekcji
W dezynfekcji rozróżniamy kilka metod zwalczania mikroorganizmów. Dzielimy je na metody fizyczne, metody chemiczne oraz termiczno-chemiczne.
Chemiczna metoda dezynfekcji
Polega na rozprowadzeniu (rozpyleniu, zamgławianiu) odpowiedniego środka dezynfekującego. W tym celu można zastosować kilka różnych opryskiwaczy. Preparat musi zostać rozprowadzony w odpowiednim stężeniu, a zabieg musi trwać określony czas, aby miał możliwość zapewnienia pożądanego efektu.
Dezynfekcja za pomocą opryskiwacza ULV. Ultra Low Volume (ULV) – oprysk z zastosowaniem minimalnej ilości preparatu dezynfekcyjnego. Nazywany jest także opryskiem drobnokroplistym lub zamgławianiem na zimno.
Dezynfekcja za pomocą zamgławiacza termicznego (urządzenie Pulsfog). Zabieg z wykorzystaniem gorącej mgły będącej nośnikiem preparatu daje możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc.
Obecnie panuje trend na ekologiczny styl życia. Podobnie sytuacja wygląda w branży usług dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Coraz więcej preparatów znika z hurtowych półek, coraz więcej aktywnych substancji trafia na listy zakazanych środków. Usługodawcy z branży dezynfekcji są skłaniani do podążania za zmianami i wprowadzania do swoich ofert nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań.
Fizyczna metoda dezynfekcji
W ostatnim czasie zyskują na popularności metody fizyczne. Jedną z metod fizycznych stosowanych w dezynfekcji jest mający niezwykle szerokie zastosowanie OZON (trójatomowa cząsteczka tlenu). Nowoczesne generatory ozonu stopniowo wypierają tradycyjne formy dezynfekcji.
Kolejną metodą jest para wodna – do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100–105°C pod mniejszym ciśnieniem (0,45–0,5 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.
Inną metodą jest także promieniowanie – do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.
Skuteczność dezynfekcji
Skuteczność odkażania zależy od kilku czynników: stosowany środek chemiczny powinien być w odpowiednim stężeniu, dopasowany do warunków. Warunki determinowane są przez temperaturę, wilgotność, pH, czy obecność materii organicznej. Jednak podstawowym czynnikiem jest gatunek drobnoustrojów, ich liczebność i aktywność fizjologiczna.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma Carsekt stała się specjalistą w dziedzinie dezynfekcji. Najczęściej wybierane metody zależą tylko i wyłącznie od potrzeb klienta. W zależności od tego czy klient jest z sektora rolniczego, medycznego, gospodarczego lub jest to klient indywidualny nasza firma dostosowuje się do jego potrzeb. Przez klientów indywidualnych i medycznych najczęściej wybieraną usługą dezynfekcji jest ozonowanie. Jest to w pełni bezpieczny proces, w którym nie są używane żadne środki chemiczne.