Dezynfekcja to, najprościej ujmując, odkażanie, a więc zwalczanie wszelkich mikroorganizmów i drobnoustrojów. Niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, jednak nie zawsze zwalczy formy przetrwalnikowe. Obok dezynsekcji i deratyzacji jest trzecim podstawowym segmentem branży zwalczania szkodników.

Dezynfekcja to bardzo rozległy termin. Można tu wydzielić poddziały, m.in.:

  • Dezodoryzacja – zwalczanie nieprzyjemnego, uciążliwego zapachu
  • Dezakaryzacja – zwalczanie roztoczy, świerzbu

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak potrzebna jest dezynfekcja w codziennej egzystencji. Zabiegi dezynfekcji przeprowadza każdy z nas i to nawet kilka razy dziennie, chociażby przy myciu rąk. Pranie odzieży czy mycie naczyń to również zabieg dezynfekujący.

Chcesz zlikwidować grzyb, pleśń, bakterie? Skorzystaj z naszej usługi dezynfekcji i skontaktuj się naszym Specjalistą
Kontakt

Gdzie stosujemy dezynfekcję?

Oprócz wspomnianej dezynfekcji osobistej, zabiegi odkażania mają niewyobrażalnie szerokie spektrum zastosowań m.in.:

  • rolnictwo – dezynfekcja kurników, obór, stajni,
  • medycyna – dezynfekcja sprzętu medycznego, szpitali, sal, łóżek,
  • transport – dezynfekcja samochodów służących do przewozu żywych zwierząt,
  • zakłady masarskie, rzeźnie – dezynfekcja sprzętu, zwalczanie brzydkich zapachów,
  • hotelarstwo – dezynfekcja pokoi, sal, kuchni
  • klienci indywidualni – dezynfekcja domów, ubrań itp.

Metody dezynfekcji

W dezynfekcji rozróżniamy kilka metod zwalczania mikroorganizmów. Dzielimy je na metody fizyczne, metody chemiczne oraz termiczno-chemiczne.

Chemiczna metoda dezynfekcji

Polega na rozprowadzeniu (rozpyleniu, zamgławianiu) odpowiedniego środka dezynfekującego. W tym celu można zastosować kilka różnych opryskiwaczy. Preparat musi zostać rozprowadzony w odpowiednim stężeniu, a zabieg musi trwać określony czas, aby miał możliwość zapewnienia pożądanego efektu.

Dezynfekcja za pomocą opryskiwacza ULV. Ultra Low Volume (ULV) – oprysk z zastosowaniem minimalnej ilości preparatu dezynfekcyjnego. Nazywany jest także opryskiem drobnokroplistym lub zamgławianiem na zimno.

Dezynfekcja za pomocą zamgławiacza termicznego (urządzenie Pulsfog). Zabieg z wykorzystaniem gorącej mgły będącej nośnikiem preparatu daje możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc.

Obecnie panuje trend na ekologiczny styl życia. Podobnie sytuacja wygląda w branży usług dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Coraz więcej preparatów znika z hurtowych półek, coraz więcej aktywnych substancji trafia na listy zakazanych środków. Usługodawcy z branży dezynfekcji są skłaniani do podążania za zmianami i wprowadzania do swoich ofert nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań.

Fizyczna metoda dezynfekcji

W ostatnim czasie zyskują na popularności metody fizyczne. Jedną z metod fizycznych stosowanych w dezynfekcji jest mający niezwykle szerokie zastosowanie OZON (trójatomowa cząsteczka tlenu). Nowoczesne generatory ozonu stopniowo wypierają tradycyjne formy dezynfekcji.

Kolejną metodą jest para wodna – do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100–105°C pod mniejszym ciśnieniem (0,45–0,5 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.

Inną metodą jest także promieniowanie – do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.

Skuteczność dezynfekcji

Skuteczność odkażania zależy od kilku czynników: stosowany środek chemiczny powinien być w odpowiednim stężeniu, dopasowany do warunków. Warunki determinowane są przez temperaturę, wilgotność, pH, czy obecność materii organicznej. Jednak podstawowym czynnikiem jest gatunek drobnoustrojów, ich liczebność i aktywność fizjologiczna.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma Carsekt stała się specjalistą w dziedzinie dezynfekcji. Najczęściej wybierane metody zależą tylko i wyłącznie od potrzeb klienta. W zależności od tego czy klient jest z sektora rolniczego, medycznego, gospodarczego lub jest to klient indywidualny nasza firma dostosowuje się do jego potrzeb. Przez klientów indywidualnych i medycznych najczęściej wybieraną usługą dezynfekcji jest ozonowanie. Jest to w pełni bezpieczny proces, w którym nie są używane żadne środki chemiczne.