Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus Gallinae) to gatunek roztocza z rodziny Dermanyssidae. Jest niezwykle dokuczliwym pasożytem drobiu i najbardziej szkodliwym. Może pojawić się w kurnikach, na fermach drobiu wszelkiego rodzaju i zaatakować m.in. kury, indyki, gęsi, kaczki ale także gołębie, ptaki dzikie (np. bażanty, kuropatwy, przepiórki), a czasami nawet ssaki, w tym ludzi.

Ptaszyniec kurzy zdjęcia

Masz problem ze szkodnikami na swojej fermie? Skontaktuj się z nami, a spróbujemy Ci pomóc. Darmowa wycena, fachowe doradztwo.

Ptaszyniec kurzy – wygląd i budowa

Ptaszyniec ma podłużnie owalne oraz spłaszczone ciało o barwie szarej. Jest bardzo mały, dorasta do 0,75 mm. Po najedzeniu się krwią ciało staje się kuliste i rozszerza do około 1 mm, a barwa zmienia się na czerwonawą.

Dorosłe ptaszyńce posiadają 4 pary dobrze rozwiniętych odnóży, lecz poruszają się na 3. Larwy natomiast posiadają 3 pary i poruszają się na 2. Przednia para odnóży pełni rolę czułków. Poruszanie się po swoim żywicielu wywołuje u niego swędzenie.

Ptaszyńce posiadają długie szczękoczułki, którymi nadgryza, a raczej nacina, skórę swojego żywiciela. Po nacięciu pasożyt wpuszcza toksyczną ślinę, która posiada właściwości rozpuszczające tkankę skóry.

Ptaszyniec kurzy – występowanie, tryb życia

Ptaszyńce najczęściej chowają się w różnych szczelinach w ścianie, szparach między deskami, pod podłogą, w gniazdach drobiu oraz we wszelkich trudno dostępnych miejscach – przy parapecie, na strychach, przy listwach, spoinach konstrukcji itd. Pasożyty te prowadzą nocny tryb życia. Za dnia żyją w swoich kryjówkach, by w nocy wyjść i zaatakować ptaki. Ptaszyniec to bardzo uporczywy szkodnik, może przeżyć bez jedzenia nawet 10 miesięcy.

Rozmnażanie ptaszyńca

Ptaszyńce rozwijają się bardzo szybko. Idealna dla nich temperatura wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Składają jaja w szczelinach, gdzie przebywają za dnia. Przy odpowiedniej wilgotności ptaszyniec może ewoluować od jaja do dorosłego osobnika nawet w ciągu 7 dni (co zależy właśnie od wilgotności i temperatury).

Ptaszyniec kurzy – szkody i szkodliwość

Ptaszyńce są niezwykle dokuczliwymi szkodnikami. Wywołują wiele nieprzyjemnych schorzeń czy nawet chorób. Ptaszyńce m.in.:

  • żerują na skórze zwierząt, żyją w uszach, nozdrzach, w dziobie,
  • piją krew swoich ofiar takich jak drób, bydło, psy, koty, króliki, a czasem nawet krew ludzi,
  • przez powyższe wywołują zmiany skórne podobne do wszawicy lub świerzbu, lecz głównie zaczerwieniony obrzęk na ciele lub zapalenie,
  • powodują niepokój drobiu, stres, niedokrwistość, świąd,
  • wywołują anemię u ptaków,
  • roznoszą wirusy i bakterie, nawet choroby jak cholera lub białaczka drobiu,
  • wywołują pomóc drobiu, zwłaszcza wśród piskląt, które giną od śliny ptaszyńców,
  • zmniejszają kondycję drobiu, pogarszają nieśność u niosek.

Ptaszyniec kurzy – zwalczanie

W zwalczaniu tych roztoczy można wyróżnić grupy:

  • Profilaktykę,
  • Zwalczanie metodami mechanicznymi,
  • Zwalczanie, dezynsekcja metodami fizycznymi i termicznymi,
  • Zwalczanie, dezynsekcja metodami chemicznymi,

Profilaktyka

Ma na celu kontrole sprzętów oraz drobiu w naszych fermach. Należy stosować nowoczesne klatki bądź urządzenia, które nie pozwolą pasożytowi na ukrywanie się w nich. Należy także monitorować rozwój i liczbę pasożytów za pomocą specjalnych pułapek. Profilaktyka ma też na celu monitorowanie, by okresowe zabiegi dezynsekcji były przeprowadzane prawidłowo.

Metody mechaniczne zwalczania ptaszyńca

Polegają na odkurzaniu, odkażaniu i myciu kurników (ferm drobiu) wodą oraz detergentami. Detergenty są najskuteczniejsze, gdy mają bezpośredni kontakt z pasożytami. Można także stosować krzemionkę w proszku lub talk, które mogą jednak zmniejszyć skuteczność metody chemicznej. Mechaniczne zwalczanie ptaszyńca jest zawsze konieczne i poprzedza metody chemiczne.

Metody termiczne zwalczania ptaszyńca

Stosuje się metodę, która polega na utworzeniu wysokiej temperatury na całej fermie lub metodę zwalczania ptaszyńców gorącą parą wodną.

Metody chemiczne zwalczania ptaszyńca

Do metod chemicznych można zaliczyć stosowanie akarycydów. Są to środki do zwalczania roztoczy. Za ich pomocą opryskuje się cały kurnik – podłogi, ściany, sufity, gniazda itd. Istnieją także akarycydy do nanoszenia na ciało drobiu.

Tagi: ptaszyniec kurzy, dezynsekcja kurników, szkodniki drobiu, szkodniki drobiu zwalczanie, ptaszyniec kurzy zwalczanie, zwalczanie ptaszyńca, zwalczanie szkodników drobiu