Dyląż garbarz (łac. Prionus coriarius) to szkodnik, który  występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można go spotkać o zmroku. Zamieszkuje głównie lasy liściaste i mieszane, rzadziej iglaste.

Jak wygląda dyląż garbarz?

Dyląż garbarz na drewnie
Dyląż garbarz

Dyląż garbarz należy do rodziny kózkowatych, co potwierdzają charakterystyczne dla tej rodziny długie czułki – inne u samca i samicy.  Czułki samicy składają się z 11 członów i są dość cienkie. Czułki samca z kolei są wyraźnie grubsze i składają się z 12 członów. Ciało dorosłych owadów dorasta długości 18-45mm. Na pierwszy rzut oka można dostrzec, że samiec dyląża jest mniejszy od samicy. Ciało owada krępe i wypukłe. Ubarwienie chrząszcza jest zazwyczaj czarne lub ciemnobrunatne z lekko błyszczącymi pokrywami skórzastymi, pomarszczonymi. Charakterystyczną cechą, pozwalającą na odróżnienie dyląża garbarza od innych chrząszczy są trzy kolczaste, podłużne żeberka za głową.

Rozmnażanie i rozwój

Rójka chrząszczy odbywa się w czerwcu i lipcu. Samica na złożenie jaj wybiera najczęściej szczeliny kory starych lub martwych drzew i pniaków. Larwy wylęgają się po kilku lub kilkunastu dniach. Larwy barwy białej dorastają długości nawet do 70mm.  Żerują początkowo pod korą a później przenoszą się do szyi korzeniowej i korzeni. Po zakończeniu rozwoju larwy przenoszą się do gleby, gdzie z wiórek drzewnych i cząstek gleby budują kokony, w których następuje przeobrażenie w postać dorosłą.

Dyląż garbarz zdjęcia

Tagi: dyląż garbarz, dyląż garbarz zwalczanie, jak wygląda dyląż garbarz