Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) nazywana też molem spożywczym lub kuchennym to szkodnik, który występuje magazynach z żywnością, sklepach, a także naszych domach. Zanieczyszcza wiele produktów, żeruje głównie na suchych pokarmach, takich jak mąka, kasza, otręby czy suszone grzyby.

Omacnica spichrzanka – anatomia

Omacnica spichrzanka czyli tak zwany mól spożywczy jest to motyl nocny, ćma z rodziny omacnicowatych. Jest to typowy szkodnik domowy, żeruje głównie na takich pokarmach jak: cukier, kasze, mąka i otręby. Ma dwie pary skrzydeł. Pierwsza para jest bardzo charakterystycznie ubarwiona. Część od nasady jest koloru żółtego. Druga natomiast jest ceglasto czerwona i ozdobiona kilkoma szaroniebieskimi paskami. Strzępina czyli włoski znajdujące się na krawędzi skrzydeł motyli jest ciemna. Druga, tylnia para skrzydeł jest szarobrunatna lub szaroniebieska. Strzępina na nich ma barwę podobna do skrzydeł. Rozpiętość tych skrzydeł wynosi od 14 do 22 mm. Składane przez samice jaja są koloru białego i osiągają wymiary od 0,4-0,6 mm średnicy. Gąsienica ma białe ciało i brązową głowę. Kolor ciała gąsienicy wraz ze wzrostem nabiera różnych barw np. czerwoną, pomarańczową lub zieloną. Jest to uzależnione od rodzaju spożywanego przez nią pokarmu. Poczwarka omacnicy spichrzanki ma długość ok. 7 mm i jest koloru brązowego.

Rozwój omacnicy spichrzanki

Samica omacnicy spichrzanki średnio składa ok. 200 jaj, jednak w szczególnych przypadkach może to być ich nawet do 500. Składa je pojedynczo, w łańcuchach bądź w grupach bezpośrednio na suche produkty spożywcze (w temperaturze pokojowej larwy wykluwają się po ok. 8-10 dniach) Dzięki temu, że jaja są składane bezpośrednio na produkty spożywcze, larwy omacnicy po wykluciu mogą od razu rozpocząć żerować. Okres larwalny składa się z 5 stadiów rozwojowych, jest uzależniony od warunków jakie panują w pomieszczaniu i może trwać od 13 nawet do 288 dni.

Tryb życia mola spożywczego

Omacnica spichrzanka potrafi zapaść w tak zwaną diapauzę. Jest to okres w życiu owada, w którym na skutek pogarszających się warunków następuje zahamowanie rozwoju i zwolnienie wszelkich zachodzących procesów życiowych. W normalnych warunkach pokojowych dorosły osobnik może przeżyć ok. 14 dni, a co najważniejsze w tym czasie nie spożywa pokarmów, a jakkolwiek aktywność wykazuje jak przystało na ćmę jedynie nocą. Efektem żerowania  są pozostawione w produktach spożywczych lepkie nici, które zbierają sypkie produkty w grupki. Ciekawostką jest fakt, że omacnica spichrzanka potrafi nawet przegryźć opakowanie z folii polietylenowej o grubości do 0,7 mm.

Omacnica spichrzanka – występowanie

Omacnicę spichrzankę można spotkać na całym świecie. W USA owad stał się najgroźniejszym szkodnikiem magazynowym. Jest bardzo pospolitym owadem również w Polsce. Najczęstsze miejsca pojawiania się tego owada to magazyny, sklepy, pomieszczenia gospodarcze oraz mieszkania.

Szkodliwość omacnicy spichrzanki

Omacnica spichrzanka jest bardzo szkodliwym owadem. Dzięki temu, że potrafi przetrwać niekorzystne warunki i rozmnaża się tak licznie, poprzez żerowanie w produktach spożywczych zanieczyszcza bardzo duże ilości tych artykułów. Produkty sypkie można oczyścić poprzez przesianie, jednak gdy zanieczyszczenia odchodami, przędzą i martwymi owadami są zbyt duże produkty te niestety trzeba wyrzucić, bądź wykorzystać jako karmę dla ptaków. Globalnie przekłada się to na okazałe straty finansowe. Dlatego bardzo ważne jest zwalczanie omacnicy.

Mol spożywczy, omacnica spichrzanka – zwalczanie

Do walki z omacnicą spichrzanką można stosować środki chemiczne oraz promienie podczerwieni i ultrafioletu. W zwalczaniu omacnicy sprawdza się również wygrzewanie pomieszczeń do bardzo wysokiej temperatury ponad 50°C oraz wymrażanie do temperatury -15°C. Jednak w przypadku tego owada, podobnie jak u innych owadów najważniejsza jest profilaktyka i regularne stosowanie dezynsekcji chemicznej w magazynach, spichlerzach i innych pomieszczeniach, gdzie przechowuje się żywność.

Tagi: mol spożywczy, omacnica spichrzanka zwalczanie, mol zwalczanie, mol mączny