Wyschlik grzebykorożny zwalczany jest m.in. za pomocą mikrofal – technologia SAURUS to najbezpieczniejsza metoda. Drugą sprawdzoną metodą jest fumigacja.

Wyschlik grzebykorożny – zdjęcia

Wyschlik grzebykorożny występowanie

Wyschlik grzebykorożny to szkodnik drewna należący do rodziny kołatkowatych (Anobiidae). Występuje na Syberii, Azji Mniejszej oraz całej Europie. W Polsce możemy go spotkać w drewnie gatunku liściastego takiego jak: dąb, olcha i buk.

Wyschlig grzebykorożny – anatomia

Chrząszcz jest koloru brązowego o długości 3-5 mm. Ciało walcowate oraz wydłużone. Z przodu jej górną część tułowia nazywana jest „przedpleczem“. – są na niej drobne ząbki. Samice posiadają czułki piłkowane, natomiast samiec czułki w kształcie grzebyków. Jaja wyschlika przypominają cienkie nitki – barwy białej. Osiągają długość do około 1,5 mm.

Rozwój wyschlika

Wyschlik grzebykorożny w początkowej fazie rozwoju larwalnego osiąga długość do 6 mm, jest biały, lekko owłosiony. W kolejnej fazie rozwoju wyschlik posiada trzy pary nóg tułowiowych i ma wyraźną ciemną głowę. Odchody często mylone są z ekstrementem kołatka domowego, ale mają one zaokrąglone krawędzie. W naszych warunkach klimatycznych rozwój wyschlika trwa nie mniej niż 2 lata.

Rozmnażanie wyschlika

Dorosłe wyschliki pojawiają się od maja do początku sierpnia. Aktywnie latają w ciągu dnia. Łączą się w pary na powierzchni drewna, po czym przystępują do kopulacji. Samice w celu złożenia jaj skrobią w drewnie tak zwany „chodnik“. Korytarz na głębokość 8-15 mm. Po przygotowaniu miejsca dla jaj samica wychodzi na zewnątrz po czym wsuwa się ponownie tylną częścią tułowia i składa jaja pojedynczo. Po złożeniu jaj ginie, pozostając w chodniku.

Wyschlik grzebykorożny – sposoby zwalczania

Wyschlik grzebykorożny to groźny szkodnik techniczny drewna, który masowoatakuje drzewa liściaste. Powoduje zranienia osłabiając je co doprowadza do łamania. Larwy wyschlika są wrażliwe na działanie wysokich temperatur i podobnie jak kołatek domowy ma licznych wrogów, mogących zwalczać populację w budynkach.

Zapobieganie szkodom i zwalczanie wyschlika grzebykorożnego polega głównie na stosowaniu preparatów, które dostępne są tylko do użytku dla odpowiednio wyszkolonych specjalistów zwalczających szkodniki drewna.

Tagi: szkodniki drewna, gazowanie szkodników drewna, wyschlik grzebykorożny zwalczanie, dezynsekcja owadów, szkodniki drewna zwalczanie