Pluskwa domowa może pojawić się w każdym, nawet czystym, mieszkaniu. Ugryzienia pluskwy są bardzo niebezpieczne, powodują szereg poważnych chorób u człowieka. Jej zwalczanie to jednak trudne zadanie.pluskwa domowa, zwalczanie pluskwy domowej, ugryzienia pluskwy, zwalczanie szkodników

Pluskwa domowa – rozwój i anatomia

Pluskwa domowa jest to owad z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny pluskwowatych. Jest niewielka, ma ok. 4-6 mm długości i ok. 3 mm szerokości. Ciało ma czerwonobrunatne, mocno spłaszczone, owalne i zwężone z przodu. Jednak w czasie spożywania pożywienia odwłok poszerza się i staje się purpurowy od krwi. Tak jak u wszystkich pluskwiaków różnoskrzydłych, skrzydła pierwszej pary u pluskwy domowej przekształcone są w półpokrywy. Charakteryzuje się kłująco-ssącym aparatem gębowym służący do przekłuwania tkanek i wysysania płynów. Aparat ten jest osłonięty bardzo twardą pokrywą i jest chowany pod ciało kiedy owad nie przekuwa się przez skórę żywiciela. Ma małe oczy, które służą jej przede wszystkim do ocenienia czy jest odpowiednio ciemno, aby móc rozpocząć poszukiwania swojego żywiciela. Żywi się ona krwią zwierząt ciepłokrwistych oraz człowieka.Przy każdej nóżce ma dwa haczyki, które pozwalają jej chodzić i utrzymywać się po nierównościach. W poszukiwaniu swojej ofiary pomagają jej czułki. Są one bardzo wrażliwe, wykrywają zarówno zapach jak i ciepło. Jaja składane są przez samice w marcu, maju i czerwcu. W jednym roku samica składa od 250 do 500 jaj. W normalnych warunkach, pokojowej temperaturze okres rozwoju od jaja do dorosłego osobnika trwa do dwóch miesięcy. Pluskwa domowa żyje nawet 2 lata, co ciekawe bez dostępu do żywiciela może przeżyć nawet kilka miesięcy, a jeśli okres ten się przedłuża zapada w stan hibernacji. Preferuje ciepłą i wilgotną atmosferę, ale jest również odporna na działanie niskich temperatur. Krew od żywiciele pobiera co kilka dni. Pluskwy pod wpływem stresu wydzielają z gruczołu znajdującego się pod odwłokiem zapach, podobny do gnijących malin lub wegetującej kolendry siewnej.

Występowanie pluskwy domowej

Pluskwa domowa występuje w środowisku ludzkim. Spotkać ją można w spojeniach łóżka, tapczanu, w zakamarkach pomiędzy materacem a stelażem łóżka, w miejscach szycia. Często przebywa w szczelinach w ścianach, pod ramami obrazów, przy oknach w zasłonach oraz w wszelkich zakamarkach tapicerowanych mebli. Jeszcze dziesięć lat temu uważano, że problem pluskwy w krajach rozwiniętych został rozwiązany, niestety w związku z rozwijającą się migracją ludności problem powrócił. W Polsce ostatnia inwazję zanotowano po światowych dniach młodzieży w Krakowie.

Szkodliwość pluskwy domowej

Pod względem sanitarnym jest to bardzo niebezpieczny i szkodliwy owad. Przenosi wiele chorób, między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu C, B, HIV, leiszmaniozę, trypanosamozę, tularemię i tyfus. Ugryzienia pluskwy domowej są bezbolesne. Powodują swędzenie i zaczerwienienie, lecz często też anemię, obniżenie odporności, apatię i bezsenność. Są przyczyną wielkiego dyskomfortu dla człowieka oraz powodują znaczne szkody materialne zanieczyszczając pościele, meble i elementy wystroju wnętrz.

Pluskwy domowe – zwalczanie pluskiew

Zwalczenie pluskiew jest bardzo trudne, ponieważ tradycyjny oprysk nie dociera do ukrytych w szczelinach owadów. Do zwalczania pluskwy stosujemy metody fizyczne polegające na hipotermii owadów suchym lodem o temperaturze -78*C lub na hipertermii gorącym powietrzem o temperaturze powyżej 65*C lub parą wodną. W przypadkach w których pluskwa zagnieździ się tapicerowanych meblach i metody fizyczne nie zdają egzaminu trzeba skorzystać z fumigacji lub w ostateczności spalić zainfekowane materiały.Dodatkowe informacje można znaleźć na forum firmy Carsekt Sp. z o.o..

Zwalczamy pluskwy na terenie takich miast jak:

Kraków, Łódź, Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Poznań oraz jesteśmy do Państwa dyspozycji w wielu innych miastach na terenie całej PolskiTagi: zwalczanie pluskiew, dezynsekcja pluskiew, pluskwa domowa zwalczanie, odpluskwianie Poznań, usuwanie pluskiew