Wiele osób posiadających drewno w domu – parkiety, schody, czy inne konstrukcje drewniane, czasami słyszy charakterystyczny dźwięk – skrobanie w drewnie. Nie jest to nic innego jak szkodnik drewna konsumujący drewniane elementy w naszych domach, dachach lub meblach.

W tym artykule zajmiemy się problemem szkodników drewna, które mamy okazje słyszeć podczas ich żerowania. Przedstawimy najgroźniejszych przedstawicieli tej grupy (zwłaszcza szkodników drewna w domu) oraz kilka metod ich zwalczania.

Pierwszy ze szkodników drewna: spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Jest on najpopularniejszym szkodnikiem, jaki występuje w naszym kraju. Najczęściej można go spotkać np. w belkach dachowych, w krokwiach. To głównie on powoduje skrobanie i chrobotanie w drewnie. Nazywany jest też spuszczelem domowym. Jest zaliczany do grupy najgroźniejszych szkodników drewna. Spuszczel jest często mylony z kornikiem (patrz: kornik drukarz).

Różnica między tymi dwoma szkodnikami jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że tak naprawdę korniki nie występują w drewnie konstrukcyjnym czyli np. w:

  • więźbie dachowej
  • konstrukcjach drewnianych
  • balach / belkach drewnianych
  • podłogach
  • ramach obrazów
  • rzeźbach
Słyszysz skrobanie w drewnie? Zapytaj o to naszego specjalistę od zwalczania szkodników drewna.
Kontakt

Jak brzmi skrobanie w drewnie?

Poniżej przedstawiamy krótki odgłos jak brzmi żerowanie spuszczela pospolitego. Posłuchaj odgłosu skrobania w drewnie.

Drugi ze szkodników drewna: kołatek domowy

Drugim szkodnikiem drewna, którym się zajmiemy to kołatek domowy. Podobnie jak spuszczel jest on zaliczany do grupy najgroźniejszych szkodników drewna. Kołatka możemy spotkać w naszych domach (w meblach, krokwiach, podłogach), w kościołach, w muzeach, w skansenach. Jest to owad, który może występować także w drewnie używanym do ogrzania naszych domów (drewno opalowe). Najgorsze jest to, że z drewnem opałowym nieświadomie sami możemy zaprosić go do naszego domu.

Jeżeli chodzi o szkodliwość kołatka domowego to w odróżnieniu od spuszczela nie lubi on za bardzo poddaszy z powodu występującej tam temperatury. Kołatek upodobał sobie np. meble, ramy obrazów, rzeźby. Podczas żerowania możemy również usłyszeć bardzo charakterystyczny dźwięk skrobania w drewnie, który świadczy o żerowaniu tego szkodnika.

Więcej na temat tego szkodnika, czyli anatomia, metody zwalczania, występowanie, można znaleźć artykule: kołatek domowy.

Trzeci ze szkodników: kornik drukarz

Kornik żyje i występuje w lasach, w drzewie żywym. Zgadza się, że jest to szkodnik drewna. Żeruje on bezpośrednio pod korą, nie dociera do tzw. rdzenia. Spuszczel natomiast to szkodnik, którego przyroda wyposażyła w mocny aparat gębowy. Bez problemu poradzi sobie z drewnem w domu. Kiedy uda nam się złapać go na gorącym uczynku, czyli konsumpcji naszej więźby dachowej, słyszymy ów charakterystyczny dźwięk skrobania w drewnie.

Więcej informacji odnośnie:

Skrobanie w drewnie, czyli problem ze szkodnikami drewna

Podsumowując: każdy szkodnik drewna, który żeruje na drewnie budowlanym, jest bardzo poważnym problemem, którego nie można ignorować. Skrobanie w drewnie, czyli charakterystyczny dźwięk, który powstaje na skutek żerowania szkodników drewna, jest zapowiedzią większego problemu.

Uszkodzenia spowodowane przez szkodniki drewna

Na rynku jest wiele firm zajmujących się zwalczaniem szkodników drewna, jednak naszym zdaniem najlepiej jest zaufać specjalistom w tej dziedzinie. Firma Carsekt działa na rynku od ponad 30 lat, przez ten czas do perfekcji opanowaliśmy metody zwalczania szkodników drewna (i nie tylko drewna).

Dlatego pamiętaj, jeżeli słyszysz skrobanie w drewnie, nie ignoruj tego, tylko skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania.

Tagi: skrobanie w drewnie, co skrobie w drewnie, chrobotanie w drewnie, chrupanie w drewnie, odgłos korników, skrobanie na strychu, skrobanie w dachu, odgłos skrobania w drewnie, co gryzie drewno spuszczel pospolity odgłos