Jak zwalczyć korniki i pozbyć się korników z domu? Tak naprawdę prawdziwe korniki w domu nie występują, ponieważ żywią się drzewem żywym. Szkody przypisywane “kornikom” wyrządzane są przez takie szkodniki drewna jak spuszczel pospolity, kołatek domowy, drwalnik paskowany i inne.

Korniki w domu zwalczanie – jak pozbyć się korników?

Dla przypomnienia: korniki są szkodnikami technicznymi drzew iglastych w lasach. Jak sama nazwa wskazuje korniki wyrządzają szkody w drzewie z korą, nie zagnieżdżają się w drewnie spreparowanym. I dlatego też nie spotkamy ich w więźnie dachowej, drewnianej podłodze, czy w meblach. Mimo to, gdy pojawia się u nas problem ze szkodnikami drewna najczęściej winą obarczamy właśnie korniki, a w internecie szukamy informacji na temat zwalczania korników.

Masz korniki w domu i chcesz się ich pozbyć? Skontaktuj się z naszym specjalistą ds. zwalczania szkodników – tel: +48 666 575 444.
Kontakt

Okres letni jest czasem wzmożonej aktywności larw szkodników drewna, tzw “korników”. W wysokich temperaturach larwy wszystkich chrząszczy żerują niemal nieprzerwanie, czyniąc przy tym najwięcej szkód. Większe larwy są słyszalne nieuzbrojonym uchem, co często wyprowadza z równowagi właścicieli domów. Charakterystyczne chrobotanie, skrobanie bądź tykotanie na strychu, w drewnianych meblach lub podłodze jest częstym zjawiskiem. Za odgłosy te odpowiedzialne są w większości larwy dużych szkodników takich jak:

Trzpiennik sosnowiec - szkodnik drewna często występujący w tartakach
Trzpiennik sosnowiec
Trzpiennik sosnowiec - szkodnik drewna należący do rodziny trzpiennikowatych
Trzpiennik sosnowiec

I właśnie te chrząszcze najczęściej bierzemy za korniki.

Zwalczanie korników w domu

Jak pozbyć się korników? Znamy kilka metod walki z tymi szkodnikami. Metody zwalczania korników dzielą się na:

  • chemiczne
  • fizyczne
  • mechaniczne

Niektóre są bardzo szybkie w wykonaniu, inne potrzebują więcej czasu. Nie ma jednak metod złych i dobrych. Są one po prostu różne.

Metoda chemiczna

Metoda chemiczna to zastosowanie fosforowodoru w szczelnie zabezpieczonym budynku minimum przez 7 dni w temperaturze powyżej 10°C. W tym czasie gaz uwalnia się z nośnika i wypełnia cały obiekt, wnika w drewno i zabija wszystkie fazy rozwojowe ksylofagów, czyli jaja, larwy, poczwarki i chrząszcze.

Metoda termiczna

Metoda termiczna to zwalczanie szkodników przy użyciu wysokiej temperatury w celu wywołania hipertermii. Pierwszą metoda termiczną polegającą na podgrzewaniu atmosfery w całym obiekcie (np. domu) jest metoda „hot air”. Polega ona na osiągnięciu w rdzeniu najgrubszego elementu temperatury 56°C i utrzymaniu jej przez 30 min, co gwarantuje śmiertelność wszystkich larw szkodników drewna.

Drugą metodą termiczną jest metoda mikrofalowa, w której przy użyciu generatorów pola elektromagnetycznego podgrzewamy punktowo porażone elementy. Warunkiem skuteczności mikrofalowania jest uzyskanie w całym przekroju podgrzewanego elementu temperatury 75°C i utrzymaniu jej przez 5 min, co również gwarantuje pełną śmiertelność wszystkich larw ksylofagów. Są to metody mniej czasochłonne ale bardziej energochłonne i nie zawsze we wszystkich konstrukcjach można je zastosować. Niekwestionowanym atutem tej metody jest to, że nie korzystamy w niej z żadnych substancji chemicznych, a w przypadku metody mikrofalowej nie ma konieczności opuszczania domu na czas zwalczania korników, jak dzieje się to przy użyciu fosforowodoru.

Kolejną bardzo ekologiczną metodą jest metoda beztlenowa. Doprowadza ona do duszenia się korników poprzez ograniczenie poziomu tlenu w atmosferze. Po uszczelnieniu budynku, zmienia się skład chemiczny powietrza, tlen zastępuje się azotem lub argonem. Jest to bardzo skuteczna metoda lecz również bardzo czasochłonna. Wymaga ona opuszczenia budynku na ok. 6 tygodni, przez co w praktyce jest bardzo rzadko stosowana.

Metoda mechaniczna

Można również zastosować metodę iniekcji czyli nawiercania otworów w porażonych elementach i wprowadzaniu pod ciśnieniem preparatów biobójczych. Niestety trudno jest w pełni nasączyć przekrój drewna nie osłabiając jego parametrów technicznych i wizualnych.

Co jakiś czas pojawiają się na rynku nowe metody walki ze szkodnikami drewna, potocznie branymi za korniki ale zwalczanie najlepiej powierzyć specjalistycznym firmom posiadającym wieloletnie doświadczanie w tej dziedzinie.

Weryfikacja: czy mam korniki w domu?

Do firmy Carsekt bardzo często wpływają zapytania od klientów o korniki w domu, wraz ze zdjęciami i prośbami o weryfikację. Często pojawiają się też pytania jak to możliwe, że w drewnie w domu są korniki. Wyjaśniamy wtedy, że to nie korniki, a inne szkodniki drewna, które żyją i niszczą nasz budynek. Przeprowadzamy też dokładną analizę problemu z kornikami, badamy szkodnika drewna, obiekt i stopień porażenia drewna. Klienci otrzymują od nas darmową wycenę i proponowane metody walki mające na celu zwalczanie korników.

Tagi: kornik w domu, korniki w domu, sposób na korniki, kornik domowy, korniki w drewnie, korniki zwalczanie, zwalczanie korników, jak wytępić korniki, korniki jak się pozbyć, kornik jak się pozbyć, korniki jak zwalczyć, korniki w podłodze, jak pozbyc sie kornika z belki, środek na korniki w meblach, jak zwalczać korniki, kornik jak się go pozbyć, korniki w drzwiach, czym zwalczyć korniki, korniki w domu zwalczanie, korniki jak zwalczać, sposób na korniki w domu, korniki zwalczanie domowe sposoby, korniki w meblach zwalczanie, tępienie korników, korniki w mieszkaniu, co na korniki w domu, środek na korniki w podłodze, zwalczanie korników w meblach, jak zwalczyć korniki w domu, xilix, korniki szkodniki, walka z kornikiem, walka z kornikami, owad kornik, kornik owad zwalczanie