Ten sezon był wyjątkowo długi! Utrzymujące się powyżej 10 stopni Celsjusza temperatury pozwoliły na wykonanie jeszcze kilku fumigacji w październiku, a nawet w listopadzie! To z pewnością rekompensata za zimną wiosnę, kiedy zaczęliśmy działać dopiero w połowie maja.

Przypomnijmy- fumigacja to zabieg, który polega na zastosowaniu preparatu gazowego w celu zwalczenia szkodników drewna. Aby fumigacja była skuteczna, oprócz odpowiedniego uszczelnienia, zastosowania wystarczającej dawki preparatu, trzeba zwrócić także uwagę na panujące warunki pogodowe, gdyż gaz uwalnia się prawidłowo przy średniej dobowej temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. 

Dość poważną realizacją w październiku była fumigacja zabytkowego drewnianego kościoła oraz dzwonnicy w Strzelcach Wielkich. Jego uszczelnienie zajęło 3 pełne dni – niezbędny w tym był podnośnik koszowy. Technicy z wysokości ponad 25 metrów nakrywali cały obiekt gazoszczelną folią. W celu zwiększenia efektywności procesu uwalniania się gazu, wnętrze kościoła zostało dogrzane do temperatury 30 stopni Celsjusza. Wykonane w trakcie fumigacji pomiary kontrolne stężenia substancji czynnej wykazały prawidłowe wartości, zatem problem ze szkodnikami drewna w tym obiekcie należy uznać za zażegnany!

Obecnie obiekt jest już całkowicie wywietrzony i oddany do użytku, a tym samym sezon fumigacyjny dobiegł końca. 

Przed nami długi listopadowy weekend na szybką regenerację, a później czas na podsumowania i wyciągnięcie wniosków. Nieustannie się uczymy i staramy się być najlepsi w swoim fachu, dlatego zimą będziemy się przygotowywać do następnego sezonu. 

Poniżej przesyłamy kilka zdjęć z ostatnich realizacji.