• Post category:Artykuły

Na początku 2020 roku parlament brytyjski podpisał porozumienie, które potwierdza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od tego momentu do końca 2020 roku obowiązuje tak zwany okres przejściowy, pozwalający na dostosowanie wszelkich prawnych i strategicznych przepisów dotyczących eksportu i importu między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Brexit a eksport palet drewnianych do Wielkiej Brytanii

Jakie konsekwencje niesie ta decyzja dla producentów palet drewnianych oraz eksporterów palet i opakowań drewnianych?

Drewno opakowaniowe (palety drewniane, skrzynie drewniane, stojaki, podesty i inne opakowania drewniane) muszą być poddane obróbce termicznej (HT- Heat Treatment) zgodnie z normą ISPM-15. Do tej pory eksport palet drewnianych i opakowań drewnianych do Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii, Irlandii Północnej) nie wymagał obróbki termicznej zgodnie z normą ISPM-15. Obecnie, od 1 stycznia 2021 roku każde opakowanie drewniane, paleta drewniana, skrzynia drewniana eksportowana na teren Wielkiej Brytanii musi posiadać widoczny znak potwierdzający wykonanie zabiegu fitosanitarnego, czyli obróbki cieplnej, termicznej zgodnie z normą ISPM-15.

Co to oznacza?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza wzmożone kontrole na granicach, dlatego tak ważne jest dostosowanie palet do Anglii do obecnych wymogów. Eksport towarów do Anglii, Szkocji, Walii bez świadectwa fitosanitarnego dla palet drewnianych, opakowań drewnianych niesie za sobą poważne konsekwencje: zakaz wwiezienia całej przesyłki na terytorium kraju, zniszczenie palet lub nawet całego towaru. Koszty wówczas są ogromne, dlatego trzeba bezwzględnie poddać opakowania drewniane obróbce termicznej zgodnie z normą ISPM-15 także dla Wielkiej Brytanii.

Fumigacja drewna na eksport do Wielkiej Brytanii

Nasza firma wykonuje obróbkę termiczną, cieplną (HT- Heat Treatment) zgodnie z normą ISPM-15 dla palet drewnianych, skrzyń drewnianych, podestów stojaków i innych opakowań drewnianych oraz dla drewna opakowaniowego eksportowanych do Anglii. Na zamówienie przygotowujemy także gotowe palety fitosanitarne, drewno fitosanitarne i opakowania z drewna.

Posiadamy świadectwo wydane przez Instytut Technologii Drewna potwierdzające posiadanie uprawień wymaganych do skutecznego przeprowadzania obróbki termicznej drewna oraz indywidualny numer wykorzystywany do certyfikacji opakowań drewnianych po wykonanym procesie obróbki termicznej.

Tagi: eksport do anglii, eksport do wielkiej brytanii, palety na anglię, europalety na anglię, fumigacja anglia, palety drewniane anglia, wielka brytania, brexit eksport towarów, brexit import, eksport do anglii przepisy 2021, brexit eksport palet