Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) – mały srebrny robaczek, którego spotykamy np. w łazienkach. To niegroźny dla człowieka owad, jego zwalczanie jest ważne ze względu na higienę i komfort domowników.

Rybik cukrowy – informacje

Rybiki dorastają do około 7-10 milimetrów długości. Nie posiadają skrzydeł, jednak bardzo zwinnie poruszają się po wszystkich powierzchniach. Mają natomiast długie czułki, a także srebrzyste ubarwienie, przez co nazywane są także srebrzykami. Samica rybika składa od 2 do 20 jajeczek o żółtawym zabarwieniu. Wykluta larwa dojrzewa po około 1 roku, przechodzi przeobrażenie niezupełne. Rybiki żyją średnio do 8 lat.

Rybik cukrowy – występowanie

Rybiki lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego uważa się, że trafiły do Europy z miejsc tropikalnych. W naszych domach można je spotkać w łazienkach albo kuchniach, najczęściej w nocy, ponieważ nie lubią światła. Gdy je zapalimy, szybko uciekają pod meble.

Rybik cukrowy – zwalczanie

Możliwe jest, że rybiki niszczą i zjadają przedmioty, takie jak książki. Lubią papier, a także mąkę, kaszę albo ryż – mogą czasem zanieczyszczać naszą żywność. Jednak nie przenoszą chorób. Pozbyć się rybików można na różny sposób. Przede wszystkim należy zadbać o czystość w pomieszczeniach (tzn. sprzątać pomieszczenie, by zapobiec dostawaniu się rybików do pożywienia) i zwrócić uwagę, czy nie ma zbyt dużej wilgoci. Wtedy srebrzyki opuszczą miejsce ze względu na niekorzystne dla nich warunki życia.

Można sięgnąć również po bardziej drastyczne metody, czyli środki chemiczne. W tym celu polecamy skorzystać z rad specjalistów w walce ze szkodnikami, aby dobrać najlepszą i najbezpieczniejszą metodę wytępienia owadów.

Tagi: dezynsekcja, dezynsekcja Warszawa owady, rybik cukrowy zwalczanie, zwalczanie rybika cukrowego, tępienie rybika cukrowego, Bydgoszcz