Kret to owadożerny ssak. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową częściową. Kret pustoszy nasze ogródki i działki przez co stał się dość dokuczliwy. Zwalczanie i odstraszanie kretów to problem, z którym borykamy się w okresie letnim. Jak wygląda kret? Czy kret ma oczy? Jakie są sposoby na zwalczanie kretów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kret – wygląd i anatomia

Ciało ma długości od 11 do 17 cm jest krępe i wałeczkowate, waży do 120 g. Jego głowa jest bardzo mała, kształtem wyciągnięta w ryjek. Oczy kreta są bardzo wycofane i niemalże całkowicie zredukowane. Kret nie reaguje na światło, potocznie mówi się, że kret bardzo słabo widzi. Uszy umiejscowione zupełnie w tylnej części czaszki są pozbawione małżowin zewnętrznych. Kret ma bardzo charakterystyczną czarną sierść, włosy ma bardzo gęste, a w dotyku są bardzo miłe. Przednie stopy ma łopatowate, pazury na nich są bardzo mocno zagięte do tyłu ułatwia im to kopanie tuneli w ziemi. Długość życia kreta to maksymalnie 4 lata. Samice dojrzałość płciową osiągają po ok. roku życia. Ciąża u kreta trwa ok. 28 dni, młode przychodzą na świat późną wiosną. Średnio rodzi się od 2 do 7 zupełnie nie owłosionych kretów.

Jak wygląda kret? Zobacz zdjęcia

Czym się żywi kret?

Żywi się dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, larwami i poczwarkami owadów. Pożywienie znajduje dzięki wyjątkowo czułemu słuchowi oraz włosom czuciowym na pysku i ogonie. Za ich pomocą wyczuwa nawet delikatne drgania. Codzienna ilość pokarmu spożywana przez kreta stanowi zazwyczaj około połowy jego całkowitej masy ciała.

Kret – tryb życia

Ssak ten nie zapada w sen zimowy. Prowadzi bardzo ruchliwy i aktywny tryb życia. Poza okresem rui jest samotnikiem, a przy ewentualnym spotkaniu krety są do siebie nastawione bardzo agresywnie. Krety żyją w ziemi pod poziomem, który ulega zamarzaniu, przeważnie ok. 50-60 cm pod ziemią. Buduje tam sobie gniazdo oraz pomieszczenie obok, które służy za „magazyn”, w którym gromadzi zapasy żywności. Przede wszystkim są to dżdżownice. Kret poprzez podcięcie zwoju nerwowego dżdżownic sprawia, że są one unieruchomione i nie mogą uciekać, ale nadal są żywe. Zapas potrzebny dla jednego kreta na zimę to nawet kilkaset dżdżownic. Najbardziej aktywny jest w godzinach rannych i wtedy też powstaje najwięcej kretowin. Jego cykl dobowy różni się od innych ssaków po ok. 3 godzinnym śnie jest aktywny tylko 4 godziny. Na dobę potrafi wydrążyć nawet do 15 m tuneli, jednorazowo potrafi wypchnąć na powierzchnię od 100 do 150 gram ziemi z czego tworzy bardzo uciążliwe dla człowieka kretowiny.

Kret – występowanie

Krety występują w Europie oraz Azji Środkowej. Głównie zasiedla łąki i pola, najczęściej na ziemiach żyznych i wilgotnych.

Kret – szkodliwość

Największą szkodą, jaką wywołują krety jest tworzenie kretowin. Na trawnikach jest to bardzo niepożądany widok, natomiast na polach i łąkach w znacznym stopniu utrudnia uprawę. Tworząc tunele w poszukiwaniu pożywienia krety niszczą również korzenie roślin przez co w znacznym stopniu je osłabiają.

Czym się żywi kret?

Kret żywi się głównie pożytecznymi dżdżownicami, które spulchniają i przewietrzają ziemię jak również zwiększają poziom próchnicy w glebie. Dodatkowym przysmakiem są larwy owadów i drobne kręgowce.

Kret w ogrodzie – zwalczanie

Kret (Talpa europaea) jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że można go tępić tylko na lotniskach, obiektach sportowych, wałach przeciwpowodziowych, szkółkach oraz na uprawach ogrodniczych. Z uwagi na fakt, że krety posiadają na pysku i ogonie włosy czuciowe do walki z nimi używa się odstraszaczy dźwiękowo-wibracyjnych zasilanych z baterii lub konstrukcji uzyskanej systemem gospodarczym z patyka i butelki. Do odstraszania można używać również substancji emitujących drażniące zapachy lub pułapki żywołowne ustawiane w poziomych korytarzach. W ostateczności możemy sięgnąć do metod chemicznych polegających na stosowaniu trutek, świec dymnych oraz gazów reaktywnych, ale w tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy zwalczającej szkodniki. Walka z kretami jest jednak bardzo trudna, ponieważ mogą one „przywędrować” z sąsiedniej działki, z której również są odstraszane.

Domowe sposoby na pozbycie się kreta

Podsumowując powyższy akapit, możemy wyróżnić następujące metody:

  • Hałas – łatwym rozwiązaniem są puszki umieszczone na specjalnych palikach wbitych w glebę, które w reakcji na podmuchy wiatru generują dźwięki uciążliwe dla kretów. Kolejną popularną praktyką jest zakopywanie butelek w ziemi, z szyjkami wystającymi ku górze, co podczas wiatru powoduje gwizdanie i także może przyczynić się do odstraszania tych zwierząt.
  • Zapach – ponieważ krety są wrażliwe na zapachy, można wykorzystać środki, które będą roznosić się po systemie krecich korytarzy. Niektórzy wykorzystują śledzie, cytrynę, naftę lub ocet.
  • Rośliny – w nawiązaniu do wrażliwości na zapachy, warto sadzić w ogrodzie takie rośliny jak: lawenda, bazylia, mięta, łoboda lub czosnek. Susz z tych roślin można wkładać także w kopce.

Tagi: kret europejski, kopiec kreta, kret w ogrodzie, oczy kreta, krety na działce, kret w ogrodzie, jak pozbyć się kretów