Karaczan prusak potocznie nazywany karaluchem to insekt który bardzo dobrze zadomowił się w naszych mieszkaniach. Szczególnie upodobał sobie duże skupiska ludzkie.

Karaczan prusak zwalczanie, zwalczanie prusaków Pruszków, Legionowo

Karaczan prusak, karaluch – pochodzenie

Owad potocznie zwany jest karaluchem. Pochodzi z Azji, skąd został zawleczony niemal w każdy zakątek świata m.in. do Polski. Jego środowiskiem do bytowania są trudno dostępne miejsca takie jak okolica rur kanalizacyjnych, wentylacyjnych, pod listwami podłogowymi, za lodówkami, za szafami i w wielu innych miejscach gdzie jest ograniczony dostęp dla człowieka. Najczęściej spotykany w takich obiektach jak: szpitale, kuchnie, magazyny, piekarnie, obiekty gastronomiczne czyli wszędzie tam gdzie mają dostęp do resztek pokarmu. Chętnie odżywia się resztkami owoców, warzyw i chleba. Wybierają pokarmy z dużą zawartością wody i białka. Zdarza się również że potrafią zjadać się nawzajem. Najlepiej czują się w wysokich temperaturach.

Karaczan prusak, karaluch – występowanie

Karaczany prusaki najczęściej żyją w gromadkach. Z ich odchodami wydzielany jest feromon, dzięki któremu owady mogą się odnajdywać. Samice znacznie częściej przebywają w swoich kryjówkach, natomiast samce są bardziej aktywne i chętniej podróżują w poszukiwaniu pokarmu, wody i samic. Kiedy już osobniki płci przeciwnych natrafią na siebie i dojdzie do kopulacji to samica składa kokon. (zwany ooteką; ooteka to zewnętrza warstwa osłaniający pakiet jajowy). Samica w ciągu swojego życia składa nawet do 8 kokonów, z których wylęga się 30-40 małych larw.

Karaluch pomimo dobrze rozwiniętych skrzydeł nie jest owadem latającym. Jego stopy wyposażone w przylgę dają mu możliwość poruszania się także po  pionowych gładkich powierzchniach. Nie ma problemu po wchodzeniu np. po płytkach ceramicznych. Skrzydeł używa najczęściej jako spadochronu przy spadaniu z dużych wysokości.

Szkodliwość karaluchów

Karaczan prusak – poprzez pozostawianie odchodów, bakterii w produktach spożywczych dochodzi do szybszego zepsucia się tych pokarmów. Jednak dużo poważniejszym problemem są choroby jakie mogą przenosić – gruźlica, cholera, dżuma, trąd. W pomieszczeniach których zadomowiły się prusaki można wyczuwać nieprzyjemny zapach.

Zwalczanie karaczana następuje przez kilka rozwiązań:

  • oprysk preparatem kontaktowo – pokarmowym
  • zamgławianie ULV
  • smarowanie żelami w miejscach uczęszczanych przez owada
  • zabieg wymrażania tzw. suchym lodem – CO2

Tagi: zwalczanie karaluchów, zwalczanie karaczanów, zwalczanie prusaków, karaczan prusak zwalczanie, dezynsekcja prusaków